Jihlavské Masarykovo náměstí se v úterý promění v netradiční taneční parket. Přímo na kamenné dlažbě vedle morového sloupu budou tančit lidé, kteří se na Mezinárodní den tance v Jihlavě zapojí do tanečního flashmobu.

„Rozhodli jsme se uspořádat akci k příležitosti Mezinárodního dne tance. Impuls přišel z Prahy, kde choreografky taneční skupiny BDS Academy připravily choreografii pro tento rok. V Jihlavě je dost lidí, co tancují nebo tancovali a určitě stojí za to, se sejít na jednom místě v co největším počtu a uskutečnit tak jihlavský flashmob. Prostě jde o to, vyjádřit lásku k tanci," usmála se pořadatelka úterního flashmobu a tanečnice Petra Baštová.

Flashmob je blesková zábavná akce, při níž se náhle vyskytne vícero lidí v předem určený čas na určeném místě spojených jistou společnou myšlenkou. V minulosti se v Jihlavě studenti sešli na náměstí třeba proto, aby uspořádali obří polštářovou bitku.

K účasti na úterní akci se zatím přihlásilo 80 lidí. Přesně o půl paté odpoledne začne hrát na náměstí vedle morového sloupu písnička Men in Black od Willa Smithe. Většina účastníků už choreografii na tuto písničku zná, naučili se ji buď na jednom ze srazů pořádaných k tanečnímu flash- mobu nebo z videa, které organizátorka spolu s ostatními tanečními nadšenci natočila. „Písnička má asi čtyři minuty, sestava se bude tančit čelem k Prioru pořád dokola. Pokud se ale tanci nevěnujete, určitě uvítáme i pasivní účast. Stačí prostě, když se přijdete aspoň podívat," vyzývá mladá tanečnice.

Pasivně jako divačka se úterní akce zúčastní Zuzana Pýchová. „Zúčastním se jen jako divák, protože mám berle. Ale je to fajn nápad, jak lidem představit street dance nebo celkově tanec a ukázat jim, že je to hlavně o zábavě. Aby v tom nehledali nic složitého, ale přišli se pobavit trochu jinak a užili si to. Prostě oslava tancem!" vyjádřila se Pýchová, která jinak sama tančí.

Organizátorka Petra Baštová si musela vyběhat povolení od města, sehnat reproduktory a také lidi, kteří by akci zdokumentovali. „Naštěstí existují ochotní lidé, a vše se mi podařilo. Uvidíme, kolik se nás sejde. Na akci, kde jsem myslela, že zájemce naučím choreografii, se nás moc nesešlo. Tak doufám, že přijde hodně lidí a budu mile překvapená," uzavřela Baštová.