Stavba z osmnáctého století se jako jediná nekatolická modlitebna na Vysočině pyšní klenbou. Právě s tou jsou nyní problémy.

„Před rokem a půl jsme si nechali vypracovat statistický posudek a zjistili jsme, že kostel nám pomalu padá na hlavu. Stojí v prudkém svahu, takže dešťová voda protéká pod kostel a narušuje základy. Objevily se také praskliny ve zdech, problémy jsou i s krovem, ten je navíc napaden dřevokazní houbou," popsal stav kostela kazatel Tomáš Vítek.

Po dvouletých přípravách letos začaly stavební práce. Hotová už je kanalizace pro odvod vody. Statické poruchy v základech a ve zdech kostela jsou již zajištěné. Stavbu ještě čeká výměna napadených částí krovu, jeho chemické ošetření a výměna staré krytiny za novou. „Podle plánu by měly být opravy hotové do konce září letošního roku. Poté nás ještě čekají drobné estetické úpravy, které doděláme v průběhu října," dodal Vítek.

Financování stavebních úprav je z velké části zajištěno z církevních a státních zdrojů. Z celkové částky přesahující dva miliony korun zaplatí Farní sbor Českobratrské církve evangelické Horní Dubenky, který se o kostel stará, jednu desetinu. A to z darů svých členů i sympatizantů sboru nebo hornodubenského kostela.

Kvůli stavebním úpravám se letos nebude konat tradiční festival divadla a slova Parrésia. „Příští rok proběhne jubilejní dvacátý ročník tohoto festivalu, takže si všechno bohatě vynahradíme," informoval Vítek.

O shromáždění u Studánky Páně, které se bude konat 
24. srpna od půl druhé odpoledne, návštěvníci nepřijdou. Hostem bude Eva Melmuková z Telče, ta promluví o putování ke studánce začátkem padesátých let minulého století. Dopravu jako každý rok zajistí autobusy s poslední zastávkou ve 14 hodin u fary v Horních Dubenkách.

Místní farní sbor také pořádá Loučení s létem, tradiční piknik s grilováním. Tato akce se uskuteční 29. srpna od šesti hodin odpoledne na farním dvoře v Horních Dubenkách.

MARKÉTA JELÍNKOVÁ