Kdysi vyhlášený telčský secesní hotel Na Růžku od loňského října připomínají jenom zbytky obvodových zdí. Plac pod vlakovým nádražím, kde stál, už téměř rok zarůstá plevelem a náletem, jinak se tam nic neděje.

Nejenom obyvatele Telče zajímá, co s prázdným místem nakonec bude. Podle majitele pozemku jsou plány, o kterých se mluvilo před rokem i dříve, pořád aktuální. V budoucnu tam má vzniknout nákupní zóna, kde bude jeden větší obchod, několik menších obchodů a parkoviště.

„Ano, to všechno stále platí. Nyní vyjednáváme s obchodními řetězci o podmínkách, za kterých bude možné projekt realizovat. A také čekáme na vhodnější dobu, kdy budeme moci vše rozjet. Celá akce se zbrzdila kvůli protestům a aktivistům. Takže nic přesnějšího v tuto chvíli nemohu říct,“ potvrdil tento týden jednatel kuřimské společnosti Fuertes Development Zdeněk Přichystal.

Když se místní před třemi lety dozvěděli, že se má první telčský hotel bourat, spustili vlnu protestů. Vznikla iniciativa Nechte Růžek Žít, konalo se několik happeningů a setkání, mezi lidmi kolovala petice. Posledním pokusem, jak budovu v soukromém vlastnictví zachránit, byl v roce 2018 návrh na její zpamátnění, ale ani ten nevyšel. Nic pak už nebránilo tomu, aby ji původní majitel na jaře loňského roku poslal k zemi. Jedním z argumentů pro tento krok byl údajně velmi špatný stav budovy, která několik desítek let chátrala. Po hotelu zůstala hromada sutin, ta definitivně zmizela loni v říjnu.

„O tom, co nakonec na místě Růžku vznikne, se toho moc neví. Problémem, proč se to nehýbe, může být i to, že by tam měla vyrůst stavba v proporcích té původní. Což se investorovi logicky prodraží více, než kdyby na volnou plochu umístil klasický supermarket. Růžek je typickým příkladem toho, jak by to nemělo s hodnotnými budovami dopadnout. Tvář města tím utrpěla velkou škodu,“ řekl telčský zastupitel Jiří Pykal (Společně pro Telč – Piráti a Zelení), který se spolu s dalšími Telčany snažil o to, aby se budovu podařilo zachránit.

„Je jasné, že mnoho lidí nyní zajímá, co s místem bude, když už se to zbouralo. Někteří už by tam také rádi viděli nějaký ten obchod,“ dodal k tomu Pykal.

Hotel poblíž vlakového nádraží vyrostl na začátku 20. století. Za První republiky vzkvétal a patřil k vyhlášeným podnikům v okolí. Po druhé 2. válce se už tolik nedařilo. Hotel nakonec skončil. Fungovala jen hospoda, i tu nakonec před časem zavřeli.