Konala se tam totiž dřevorubecká show Stihl timbersports. „Tato akce přivedla spoustu návštěvníků. Představili se zde dva sportovci světové úrovně, připravené byly také soutěže pro děti i dospělé," popsala show Hana Plachá, vedoucí areálu Panského dvora.

Sport timbersports je rozdělený celkem do šesti disciplín, které zde oba siláci předvedli. K vidění tak bylo přesekávání ležícího i stojícího špalku, přesekávání klády ve výšce na visutém prkně, řezání klasickou motorovou pilou, kdy se odřezávají dva kotoučky v rozmezí deseti centimetrů, ruční pila a také řezání speciální pilou vyrobenou pouze pro tento sport. „Výkon a pořizovací cena je srovnatelná například s fabií," uvedl sportovec Martin Komárek, který se tomuto sportu věnuje již 16 let a získal řadu ocenění, mimo jiné je i vicemistr světa.

Většina závodníků považuje za nejtěžší disciplínu tu, při které se přesekává dřevo ve výšce na visutém prkně. „Je na ni potřeba spousta roků tréninku a dovedností a ani tak to není jednoduché," uvedl Komárek. On však za nejnáročnější část závodu považuje řezání speciální pilou. „Je zde totiž spousta rizik pro získání diskvalifikace," doplnil Komárek.

Při samotné ukázce bylo jasné, že se jedná o opravdu náročný sport. „Náročnost není jenom fyzická, ale také ve vybavení a financích. „Musí se pořád používat speciální olej, i když se jedná o kvalitní kov, tak koroduje. Jedna sekera, která vyjde na zhruba 17 tisíc, se může po jednou úderu zničit. Ostrá je jako žiletka, oholit se s ní rozhodně není problém. Na topůrko je použito dřevo z ořešáku, protože žádné stromy rostoucí v Evropě nemají dřevo, co by vydrželo takové nárazy. Profesionální sportovci vlastní i 60 takovýchto seker," popsal náročnost sportu Komárek.

Sportovci také organizují závody po celé České republice, ten poslední bude začátkem října v Liberci, kde se bude konat mistrovství republiky.

MARKÉTA JELÍNKOVÁ