Sportovně rekreačnímu areálu u rybníka Peklo v Polné kazí už několik let pověst voda nevhodná ke koupání. Hygienici totiž v posledních letech pravidelně vystavovali koupání v Pekle během letní sezony stopku. To by se mohlo v dohledné době změnit. Vedení města totiž plánuje udělat opatření, které pomůže vodu vyčistit od problematických sinic.

„V těchto dnech jednáme o opatření, které nás zbaví nadměrného výskytu sinic a nečistot v rybníce. Pomůže nám v tom přístroj, který se osvědčil už na několika rybnících po celé republice," potvrdil záměr města polenský starosta Jindřich Skočdopole. Ten totiž připouští, že voda je slabinou celého areálu, který v posledních letech prochází výraznou proměnou. Letos na jaře zde například přibyl zážitkový minigolf, který si lidé mohli začátkem května poprvé vyzkoušet.

Kolik bude nové opatření stát a jak bude fungovat, zatím starosta nechtěl příliš specifikovat. „Půjde o pilotní projekt. S firmou, která toto opatření bude realizovat, jsme teprve na začátku jednání," podotkl polenský starosta.

Sinice a chlorofyl

Firma, která má pomoci polenskému Peklu od nečistot, bude také pravidelně kvalitu vody kontrolovat a odebírat vzorky. Dosud toto dělala krajská hygienická stanice, která měla rybník zařazený do svého monitorovacího plánu.

Martina Fišarová z krajské hygienické stanice v Jihlavě potvrdila, že od letošní sezony vzorky v polenském rybníku opravdu nabírat nebudou. „Každý rok znovu sestavujeme seznam rybníků, které kontrolujeme, a v letošním roce už nebudeme měřit v Pekle v Polné a u Nadymače poblíž Janštejna," uvedla ke kontrolám Fišarová a potvrdila, že v polenském rybníce jsou dlouhodobě problémy s kvalitou vody. Peklo zlobí především vysoký výskyt sinic a vysoký obsah chlorofylu.

U člověka, jenž se koupe ve vodě se sinicemi, se podle jeho citlivosti a také délky koupele mohou objevit vyrážky, zarudnutí očí či zánět spojivek, rýma a další alergické projevy, ale i zvýšena teplota, střevní potíže, žaludeční nevolnost, případně bolesti hlavy. V horším případě mohou potíže vést až k váženému poškození jater.

Podle polenského starosty bylo Peklo začleněno do monitoringu rybníků v roce 2009, nyní však bylo dohodnuto, že hygienici odběry dále dělat nebudou. „Nevidím v tom problém, je spousta rybníků, které jsou podobné jako Peklo, kam hygiena nejezdí. Navíc každý odběr nás stojí velké peníze," dodal Skočdopole a potvrdil, že pokud vyjde chystaný projekt, bude kvalitu vody hlídat příslušná firma.