Rodiče slyší na nižší cenu příměstských táborů i na fakt, že se přes den někdo o jejich děti postará.

Boom příměstských táborů na Jihlavsku potvrzuje například Vendula Badalíková, která příměstské tábory v Jihlavě pořádá. „V Třebíči a Havlíčkově Brodě jsme kvůli nezájmu museli tábory rušit, ale v Jihlavě o ně zájem je. V ní jsme měli příměstské tábory už loni, byly tři turnusy. Letos jich máme už pět, přihlašují se děti z loňska i nové," řekla vedoucí s tím, že malých táborů přibylo napříč organizacemi: „Jenom v Jihlavě jich letos přibylo opravdu hodně."

Podle Badalíkové za oblibou příměstských táborů stojí hned několik faktorů. „Z hlediska rodičů, kteří musí přes den do práce a nemají pro děti hlídání, je to výhodné. Rozhodovat může i cena, oproti klasickým táborům je nižší," konstatovala. Cenový rozdíl za stejně dlouhý klasický a příměstský tábor bývá okolo tisícikoruny.
Příměstský tábor bývá především pro malé děti, které si netroufnout být celé dva týdny bez rodičů, jednodušší. „Mladší děti takhle nejsou od rodičů tolik odtržené. Příměstský tábor může být pro spoustu rodin kompromis, než pošlou dítě na ten velký," dodala Badalíková.

Příměstské tábory nabízejí celou řadu tematických okruhů. Najdete klasické tábornické, sportovní, cykloturistické ale i výtvarné. Právě takový tábor čeká na děti v Brtnici. „V příměstských táborech je potenciál v tom, že rodiče, kteří pracují, mají o prázdninách problém s tím, kam se svými dětmi. Studuji výtvarné umění a napadlo mě spojit v uvozovkách hlídání dětí s tvůrčí činností," vysvětlila netradiční tábor lektorka Šárka Šedivá.

Výtvarný příměstský tábor se v Brtnici koná na začátku srpna a je určený dětem už od čtyř let. „Je zaměřený na rozvoj výtvarného myšlení, tvořivosti a kreativity, to je náš hlavní cíl," dodala Šedivá. Stejně jako na táborech Venduly Badalíkové v Jihlavě, i v Brtnici ještě zbývají volná místa.

To Dům dětí a mládeže v Polné hlásí ze tří příměstských táborů poslední volné místo. „Myslím, že to děláme dobře a nabízíme dětem zajímavý program," přemítá o oblibě příměstských táborů ředitel DDM Tomáš Klíma. I on pozoruje vzrůstající oblibu malých táborů. „Pořádáme je tradičně, ale postupem času rozšiřujeme nabídku. Zatímco dříve jsme měli jeden běh, letos to jsou už tři," doplnil Klíma.