Lidé z Cerekve a okolí tak chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s tím, že přírodnímu parku na Čeřínku s významnými zdroji pitné vody stále hrozí, že by se z něj mohlo stát hlubinné úložiště. Aktuálně od SÚRAO a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR požadují, aby Hrádek zmizel ze seznamu lokalit pro úložiště. Nyní na všech probíhají průzkumy, po jejich vyhodnocení by v příštím roce mělo dojít k užšímu výběru těch míst, která nejvíce vyhovují.

Protestující se sejdou ve tři hodiny před budovou úřadu. „Čerti sestoupili z Čertova hrádku, aby panu řediteli trochu zpříjemnili čtvrteční návštěvu našeho městyse. A připomněli mu, že se místo jmenuje Čertův hrádek, a ne Hrádek. Je to spontánní aktivita lidí z Rohozné. Ale samozřejmě se připojí obyvatelé Cerekve a dalších obcí. Chceme dát najevo, že nám není jedno, co nám hrozí. V případě, že by chtěli udělat úložiště tady u nás, zmizel by kompletně celý přírodní park,“ řekl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák s tím, že ohroženy by byly cenné zdroje pitné vody, která zásobuje okolní obce, Jihlavu a další místa.

K akci se může připojit kdokoli, a to nejlépe stylově oblečený jako čert, víla nebo lesní bytost. „Děti se moc těší, že budou čerti v Cerekvi i v létě,“ doplnil s nadsázkou Dvořák.

Podle informací ze SÚRAO jde o klasickou pracovní návštěvu, kdy se nový ředitel Jan Prachař chce potkat se starosty v jednotlivých lokalitách. Oficiální odpověď na svůj požadavek ohledně vyloučení Hrádku z výběru lokalit vhodných pro hlubinné úložiště obce z Jihlavska a Pelhřimovska dostanou zřejmě v následujících dnech. Z ministerstva průmyslu a obchodu už do Dolní Cerekve dopis dorazil, splnění svého požadavku se ale místní nedočkali.