"Tato trasa je s průvodcem, lidé se mohou těšit na nečekané zážitky a doplnění prohlídky o zajímavá promítání a interaktivní prvky. Cílem je seznámit návštěvníky s živým příběhem loveckého sídla, spíše než na jména a data je proto kladen důraz na smyslové vjemy a zážitky. Významná část prohlídky je věnována atraktivnímu tématu dobového stravování," řekla k tomu Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny Jihlava, pod které hrad spadá.

Například v hodovní síni se můžete usadit k prostřenému stolu a aspoň očima ochutnat vše, co nabízela středověká hostina. Na stole se spustí projekce menu, kde uvidíte na mysliveckou polévku, nadívané šneky, jelena s omáčkou, křepelky nebo indiána, jak se dříve říkalo krocanovi. „Menu speciálně pro nás připravil portugalský kuchař z pražské restaurace. Recepty jsme sehnali ve starých kuchařkách, je to takový výběr, který odpovídá tomu, jak mohla hostina kdysi opravdu vypadat,“ vysvětlila kastelánka Kateřina Rozinková.

Zoo Jihlava.
Děti i rodiče se na konci prázdnin pobaví v zoo

Novinku nabízí také interaktivní trasa pro celou rodinu s názvem Příroda, lovectví a myslivost, která byla na hradě zpřístupněna loni. "Prodloužila se o prostor lesní herny a malý výstavní sál. Malí i velcí si tu mohou vyzkoušet širokou škálu aktivit – od návštěvy modelu posedu, přes hmatovou hru až po bližší seznámení se s letokruhy a jejich významem," dodala Oberreiterová.

První velkou akcí v nových prostorech, na kterou můžete zavítat, budou divadelní prohlídky ve dnech 5. – 7. července. Přenesete se do 2. poloviny 14. století, tedy do doby založení hradu pány z Hradce. Průvodcovské role se ujmou sami urození pánové – bratři Jindřich, Oldřich a Heřman z Hradce, chybět nebude ani čtvrtý bratr, Menhart, biskup tridentský.

"Návštěvníci se seznámí nejen s historií hradu, ale i s místními pověstmi, naučí se gotické tance, ochutnají krmi dle středověkých receptů, dozví se řadu informací z oblasti středověkého stavitelství, budou svědky milostné romance i trampot panstva s prostořekým služebnictvem, ale také příjezdu posla císaře Karla IV," řekl za pořadatele Zdeněk Havlíček.

Do textů jsou navíc zakomponována i nejnovější zjištění z archeologických průzkumů. Třešničkou na pomyslném dortu jsou pak repliky středověkých oděvů, zbrojí a zbraní, díky nimž divák s největší pravděpodobností ani na okamžik nezapochybuje o tom, že se skutečně ocitl ve 14. století.