"Tato trasa je s průvodcem, lidé se mohou těšit na nečekané zážitky a doplnění prohlídky o zajímavá promítání a interaktivní prvky. Cílem je seznámit návštěvníky s živým příběhem loveckého sídla, spíše než na jména a data je proto kladen důraz na smyslové vjemy a zážitky. Významná část prohlídky je věnována atraktivnímu tématu dobového stravování," řekla k tomu Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny Jihlava, pod které hrad spadá.

Například v hodovní síni se můžete usadit k prostřenému stolu a aspoň očima ochutnat vše, co nabízela středověká hostina. Na stole se spustí projekce menu, kde uvidíte na mysliveckou polévku, nadívané šneky, jelena s omáčkou, křepelky nebo indiána, jak se dříve říkalo krocanovi. „Menu speciálně pro nás připravil portugalský kuchař z pražské restaurace. Recepty jsme sehnali ve starých kuchařkách, je to takový výběr, který odpovídá tomu, jak mohla hostina kdysi opravdu vypadat,“ vysvětlila kastelánka Kateřina Rozinková.

Novinku nabízí také interaktivní trasa pro celou rodinu s názvem Příroda, lovectví a myslivost, která byla na hradě zpřístupněna loni. "Prodloužila se o prostor lesní herny a malý výstavní sál. Malí i velcí si tu mohou vyzkoušet širokou škálu aktivit – od návštěvy modelu posedu, přes hmatovou hru až po bližší seznámení se s letokruhy a jejich významem," dodala Oberreiterová.

První velkou akcí v nových prostorech, na kterou můžete zavítat, budou divadelní prohlídky ve dnech 5. – 7. července. Přenesete se do 2. poloviny 14. století, tedy do doby založení hradu pány z Hradce. Průvodcovské role se ujmou sami urození pánové – bratři Jindřich, Oldřich a Heřman z Hradce, chybět nebude ani čtvrtý bratr, Menhart, biskup tridentský.

"Návštěvníci se seznámí nejen s historií hradu, ale i s místními pověstmi, naučí se gotické tance, ochutnají krmi dle středověkých receptů, dozví se řadu informací z oblasti středověkého stavitelství, budou svědky milostné romance i trampot panstva s prostořekým služebnictvem, ale také příjezdu posla císaře Karla IV," řekl za pořadatele Zdeněk Havlíček.

Do textů jsou navíc zakomponována i nejnovější zjištění z archeologických průzkumů. Třešničkou na pomyslném dortu jsou pak repliky středověkých oděvů, zbrojí a zbraní, díky nimž divák s největší pravděpodobností ani na okamžik nezapochybuje o tom, že se skutečně ocitl ve 14. století.