Už za chvíli to začne na střeše jihlavského obchodně zábavního centra City Park bzučet. Během června se sem mají totiž nastěhovat včely.

„City Parku není lhostejné jeho okolí. Z tohoto důvodu připravujeme postupné kroky, jak být přírodě v okolí obchodního centra nápomocní. Jedním z připravovaných projektů je navrácení včel do centra města, protože role včely v opylovací činnosti je nezastupitelná," vyjádřila se marketingová koordinátorka City Parku Lucie Zíková.

Včely budou mít své úly na střeše obchodního centra poblíž zahrádky kavárny Double Decker, odkud je budou moci zákazníci kavárny pozorovat. „Bezpečností opatření nejsou potřeba, protože úly jsou v zóně, kam už nemají zákazníci přístup," přiblížila Zíková.

Med od včel ze střechy jihlavského City Parku bude obchodní centrum rozdávat na svých akcích. „Včely na City Parku přinesou nejen ten prvotní efekt ve formě opylení rostlin v okolí obchodního centra, ale i ten druhotný, a to v podobě sladkého potěšení pro naše zákazníky," dodala Zíková s tím, že o včely se bude starat profesionálně školený personál.

V kavárně Double Decker, poblíž jejíž letní zahrádky včelí úly budou, zatím o jejich umístění nemají bližší informace. Doufají však, že bezpečnost hostů bude zajištěna. Středeční host kavárny David Navrátil se této novince podivoval. „Slyším to poprvé, určitě je to zajímavé, ale nevím. Sedět tady nahoře na zahrádce s tím, že to všude kolem mě bude bzučet, to se mi moc nezdá," řekl Navrátil.

Podle předsedy jihlavského svazu včelařů Dušana Straňáka včely na střeše ve městech nejsou nic nového. „Je to teď takový boom, který přišel z Francie. V Praze už včely na střeše nejsou vzácností. Pokud střecha není rozpálená a není tam příliš větrno, je možné, že se tam včelám bude dařit," řekl včelař. Mít úly ve městě včelám podle něj nevadí. „Příroda je všude, i ve městě. Včely samy si květinku najdou," dodal Straňák.

Nicméně on sám by si dovedl představit pro včelí úly lepší místo, než je zrovna střecha obchodně zábavního centra. „Například v zoologické zahradě nebo v lesoparku Heulos. Není to žádné plus mít včely na střeše. Je to zkrátka jen taková rarita. Když ale mají včely podmínky, přežijí všude," informoval předseda jihlavského svazu včelařů.