Přesnou příčinu hygienici teprve zjišťují, podle Kose je ale stoprocentně jisté, že to souvisí s přípravou stravy.
I když vzorky z pitné vody místní studny při testech nevyhověly, nemusí to být nutně hlavní příčina nákazy.

„Na táboře se jeden den upravovalo kuřecí maso, takže to může být také z něj. Zatím jsme se ale žádné konkrétní příčiny nedopátrali. Jdeme po stopách jídelníčku a dostupné vzorky postupně testujeme," uvedl Kos.

VODA Z CISTERNY

Pitná voda z místní studny podle hygieniků před táborem vyhovovala, v minulých týdnech ovšem vydatně pršelo, takže mohla být čímkoli kontaminována. Protože jde o bakteriální původ nákazy, není vyloučené, že se ještě táborníci na místě do konce léta objeví.

„I v dalších týdnech jsou na táboře Kratizna nahlášeni zájemci. Pokud se ovšem rozhodnou, že na základnu přijedou, musí si sehnat cisternu s pitnou vodou 
a také kuchyňské zázemí," dodal Kos. Dokud totiž voda ze studny neprojde potřebnými testy, nesmí být v následujících týdnech využívána.

A co se na táboře v minulých dnech stalo? V neděli muselo být do nemocnic v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově postupně převezeno 28 dětí 
z tábora, které trápily žaludeční problémy. Čtyři z nich skončily také na jihlavské jednotce intenzivní péče 
s dehydratací.

Kvůli takovému náporu musely být dokonce posíleny služby sester na dětském oddělení. Na něj bylo totiž přivezeno rovnou 19 dětí. Bylo to později odpoledne, takže sestry, které měly odejít v šest hodin z denní směny, zůstaly, a ještě byly povolány další," doplnila
k neobvyklému zápřahu Zachrlová.

V současné době už je většina dětí zpátky doma
u svých rodin. Tábor byl totiž hlavním organizátorem hned v pondělí rozpuštěn. „V nemocnici zůstávají ještě 4 děti, zbylé byly propuštěny domů. Jejich stav není závažný," uvedla včera odpoledne mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. Dvě děti z toho zůstávaly na jednotce intenzivní péče, dvě děti na standardním oddělení.

V lese Kratizna letos od 
9. července tábořil Spolek Ofres se sídlem v Podomí 
v Jihomoravském kraji, který zde měl původně zůstat až do 23. července. Hájenka je umístěna v lesích poblíž obce Hodic a děti zde spaly v podsadových stanech.