Na letním táboře na základně Radost u Luk nad Jihlavou onemocnělo šestnáct dětí a tři dospělí zatím přesně neurčeným virovým onemocněním. Děti, u nichž se onemocnění projevovalo zvracením, si ve středu a ve čtvrtek odváželi rodiče. Z původních osmačtyřiceti dětí jich v současnosti zůstává na táboře pětatřicet.

Co bylo příčinou hromadného onemocnění táborníků, určí hygienici. První výsledky by měly být známé v pondělí.

Jako nejpravděpodobnější se jeví, že virus přivezla na tábor jedna z tábornic. „Dosavadním šetřením jsme zjistili, že jedna dívka zvracela dva dny před zahájením tábora. Když na tábor nastupovala, tak už byla v pořádku, ale virus mohla do kolektivu přinést ona," uvedla k možné příčině vzniku hromadného onemocnění krajská epidemioložka Alena Dvořáková. Onemocnění by nemělo být vážné, nejspíš půjde o krátkodobou virózu s rychlou léčbou.

Hygienici odebrali přímo na táboře příslušné vzorky, včetně vzorků vody, a nařídili protiepidemická opatření.

Virová epidemie se mezi táborníky začala projevovat začátkem týdne, kdy onemocněly první dvě děti. Jedna dívka byla na pozorování na dětském oddělení nemocnice, ale protože se nepotvrdilo původní podezření na zánět slepého střeva, mohla se už mezitím na tábor vrátit. „Tato dívka je už zcela v pořádku a zase se může účastnit programu," poznamenala zástupkyně hlavního táborového vedoucího Lenka Novotná.

Naplno zasáhla viróza táborníky ve středu. „Během dvou hodin začalo zvracet devět dětí," přiblížila situaci Novotná. Vedoucí konzultovali další postup s louckým praktickým lékařem Liborem Plíhalem a informovali rodiče nemocných dětí. Když ve čtvrtek onemocněli další čtyři táborníci, obrátili se na jihlavské hygieniky.

Ti hned při první návštěvě
s velkou pravděpodobností vyloučili, že by příčinou epidemie na táboře bylo zanedbání hygienických předpisů při manipulaci s potravinami nebo vodou. „Naši pracovníci žádné závady nenašli," uvedla Eva Sovová, vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých na jihlavské hygienické stanici.

Vedení tábora Radost u Luk nad Jihlavou muselo upravit program, neboť se kvůli onemocnění prakticky rozpadl jeden z oddílů. Na základně, která disponuje srubem se zázemím a stany s podsadou, chtějí ovšem vydržet podle plánu, tedy do 28. července.