Slavnosti se oficiálně jmenují 1349 Třešť zapsáno brkem… „V patnáct hodin se otevře okno času a město si připomene ty nejvýznamnější události. Lidé mohou zavítat na tři místa ve městě,“ přiblížila pojetí slavností místostarostka Třeště Eva Požárová.

U kostela svatého Martina se lidé ocitnou na markrabském dvoře, u kostela svaté Kateřiny Sienské je čekají souboje na ostří kordů a na travnatém prostoru si užijí všechny panské kratochvíle, například tam budou i koně.

„Na všech třech místech se v 16, 17 a 18 hodin odehraje historická událost, která byla pro Třešť významná. Na jednom místě to bude pořád ten samý příběh. Ale zájemci mohou postupně obejít všechna místa a prostřídat se,“ vysvětlila Požárová.

Celý program se pak přesune na náměstí T. G. Masaryka, kde se objeví duch času, sejdou se tam všichni majitelé, kteří kdy vlastnili třešťské panství, a zároveň proběhne symbolický zápis do zemských desek.

„Chceme, aby se na akci zabavily také děti. Ta na jednotlivých stanovištích budou sbírat razítka, na náměstí večer proběhne losování o ceny,“ doplnila další informaci třešťská místostarostka.

Na programu dále bude koncert skupiny Ginevra, která se zaměřuje na dobovou hudbu. Vše zakončí světelná show skupiny Magnis.

Farní ves Třešť byla založena při kolonizaci pomezního hvozdu česko-moravského v průběhu 13. století v průsečíku dvou historických cest – Lovětínské a Humpolecké. První písemná zpráva o Třešti pochází z roku 1349, kdy je připomínán farní kostel svatého Martina. Tehdy náležela Závišovi z Třeště, v průběhu staletí se pak vlastníci střídali, byli mezi nimi Šternberkové, Vencelíkové i rakouští Sternbachové.