Na jihlavské Vysoké škole polytechnické se rozhoduje o tom, kdo bude novým rektorem. Jenže samotné studenty jediné veřejné vysoké školy na Vysočině rektor zřejmě moc nezajímá.

Deník si v pondělí mezi studenty udělal namátkový průzkum a zjistil, že polovina z deseti dotázaných studentů si ani nedokázala vybavit jméno současného rektora Jakuba Novotného. Ten bude ve funkci do konce května. „Nevím, jak se jmenuje, vlastně jsem se o to nikdy nezajímala," zamyslela se studentka Jana, která se nad svou neznalostí zastyděla, a tak odmítla sdělit svoje příjmení.

Druhá polovina dotázaných si jméno rektora sice vybavila, avšak pouze tři studenti věděli, že funkční období Jakuba Novotného končí. Jeden z nich věděl, že na rektorovo místo usedne jedna ze dvou dam, buď Eva Lajtkepová nebo Alena Štěrbová.

Na čem se ale většina vysokoškoláků shodla, bylo to, že volbě nového rektora nevěnují zvýšenou pozornost kvůli tomu, že oni sami do volby nemohou nijak zasáhnout „Vím o tom, ale vůbec mě to nezajímá, protože to nemůžu nějak ovlivnit," řekl student Pavel, který si nepřál zveřejnit své příjmení. „Rektor hraje možná důležitou zákulisní roli, ale oficiálně tak důležitý není. Přeci jenom je to o konsenzu Senátu," dodal Pavel.

Navržené kandidátky Evy Lajtkepové a Aleny Štěrbové četl student Jan Mareš. „Myslím si, že škola bude v dobrých rukou, ať vyhraje kdokoliv. S jednou z kandidátek jsem řešil něco ohledně studia a vyšla mi maximálně vstříc, takže kdybych volbu mohl nějak ovlivnit, získala by zřejmě můj hlas. Druhou kandidátku ale neznám, tak bych si musel zjistit více informací," vyjádřil se Mareš.

On sám se nediví tomu, že se studenti o volbu nového rektora nezajímají. Podle něj se totiž pro ně s novým rektorem nic zásadního nemění. „Do kontaktu přímo s rektorem přijdou studenti jen zřídka, a tak to pro ně asi není tak zásadní. Studentů se dotknou až konkrétní kroky, které rektor na škole uskuteční," dodal Mareš s tím, že s rektorem Jakubem Novotným přišel do styku jen jednou, a to když ho žádal o prodloužení studia.