To všechno lidé zjistí na výpravě proti proudu času, kterou podniknou nejen na Jihlavsku, ale i na Jemnicku, Dačicku, Slavonicku nebo v sousedním Rakousku. Nová lákadla pro místní i turisty vzniknou během následujících let.

„Všechno je to zahrnuto pod názvem Regionem Renesance proti proudu času. Je to projekt, kam spadají kulturní i přírodní památky anebo dědictví našich předků. Oficiálně vše začne letos v červnu a skončí v závěru roku 2022. Zapojené je Třešťsko, Telčsko, Slavonicko, Dačicko a obce v Rakousku,“ vysvětlila místostarostka Třeště Eva Požárová.

V Třešti lidé najdou novou expozici Rok betlémáře. Nebude to jen o betlémech, ale třeba také o sběru mechu a přírodnin. V lokalitě Na Kanále, kde se výhledově připravuje místo pro relaxaci, vznikne bylinková stezka. Část zámeckého parku se promění v miniaturní geopark, kde bude všechno podstatné o místní geologii. V Rohozné vznikne naučná stezka o dolování stříbra, povede také kolem Čertova hrádku. U pramene Dyje poblíž Panenské Rozsíčky turisté najdou nové posezení.

Mnoho turistických atrakcí přibude také na Telčsku. „Hlavním bodem bude revitalizace zříceniny hradu Štamberk. Rádi bychom navázali na dřívější archeologické průzkumy a na jejich základě pak stavebně stabilizovali zbytky hradební věže a obvodových zdí. A naučná stezka Štamberk by měla provést návštěvníka jak kamenným mořem, tak i zříceninou hradu a okolními skalními útvary,“ popsal jednu z aktivit starosta Telče Roman Fabeš.

Dále je v plánu vybudování kamenické naučné stezky kolem bývalého kamenolomu v Mrákotíně, bylinkové naučné stezky v okolí novoříšského kláštera a vytvoření vyhlídky nad Urbanovem. Nová naučná stezka zájemce provede kolem meandrů Moravské Dyje na Dačicku. V Jemnici je v plánu vytvoření historického modelu města z roku 1832 v měřítku 1:100, který ukáže jeho podobu před velkým požárem, oživení místního podzemí anebo nové arboretu. V Mutišově na Slavonicku budou mít novou atrakci, která udělá radost milovníkům bylinek.

„V Rakousku se obce chtějí pochlubit obnovenými říčními lázněmi, bylinkovým centrem nebo expozicí o vysidlování obcí ve vojenských prostorech,“ doplnila další zajímavosti Požárová.