„Z nepovinných očkování je u dospělých největší zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě. Vysočina je totiž krajem s druhým nejvyšším výskytem tohoto onemocnění v České republice. Zájem je také o očkování proti chřipce. Osoby, které odjíždějí do zemí s nižším hygienickým standardem, se pak nechávají očkovat proti virové hepatitidě typu A,“ konstatuje Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Kdy je nejvhodnější nechat se naočkovat?

U očkování proti chřipce jsou to podzimní měsíce. Proti žloutence a klíšťové encefalitidě se je možné očkovat po celý rok. Pokud se jedná o očkování před cestou do zahraničí, tak nejméně čtrnáct dní před odjezdem.

Odmítají lidé na Vysočině očkovat své děti? Mají zájem o nadstandardní očkování?

Vysočina nepatří mezi kraje s velkým zastoupením takzvaných odmítačů očkování. O nadstandardní očkování rodiče mají většinou zájem. S rozhodnutím jim pomáhá a informuje je dětský praktický lékař.


Jak se vy osobně díváte na návrh, že neočkované děti by neměly mít přístup na tábory a do školek?

Mateřské školy a pořadatelé zotavovacích akcí, tedy i táborů, mohou přijmout dle zákona pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, anebo má dítě doklad, že je proti nákaze imunní, či že se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Stát požaduje po rodičích, aby chránili zdraví svých dětí očkováním, a tím při příslušné proočkovanosti i děti, které být očkovány nemohou.

Evropou se prý šíří vlna epidemie spalniček. Máme se obávat epidemie i my tady?

Kdekoliv v České republice může vzniknout lokální epidemie spalniček. Nyní třeba sužuje Moravskoslezský kraj. Nejvíce nemocných je mezi neočkovanými lidmi od čtyřiceti let výše a pak u dětí do jednoho roku. Ty totiž ještě z důvodu nízkého věku nepodléhají očkování.

Odmítají lidé v Jihlavě a vůbec na Vysočině sebe a své děti očkovat proti spalničkám?

V poslední době se stále častěji vyskytují rodiče, kteří očkování proti spalničkám odmítají anebo požadují kompromisně aplikaci pouze jedné ze dvou dávek vakcíny. Tím je ale jejich dítě chráněno pouze na krátký čas a může snáze onemocnět, a také nakazit ostatní velmi oslabené jedince.