Nárůst počtu vysočinských pacientů by teoreticky mohla způsobovat zlepšující se osvěta. Řada pacientů v sobě mohla jednoduše najít odvahu a nechat se otestovat, čímž letošní statistiku ovlivnila. Obecně se soudí, že počet skutečně nakažených v současné době odpovídá zhruba dvojnásobku všech registrovaných pacientů.

Osvěta souvisí rovněž s lepší dostupností služeb. „Počet míst, kde vám dnes udělají test na HIV, se zvyšuje. Krev vám může nechat odebrat i praktický lékař," konstatovala Lenka Vrzalová z jihlavské krajské hygienické stanice. Tam se HIV testy provádějí anonymně. „To je jedna z výhod, kterou u běžného lékaře získat nemůžete. Dále u nás nabízíme také odborné poradenství," dodala Vrzalová.

Přes momentální statistický nárůst počtu nakažených zůstává i nadále Kraj Vysočina v dlouhodobém sledování pod celostátním průměrem. Celkový počet infikovaných se na Vysočině zaokrouhlil na „pouhých" třicet, což je nejméně ze všech regionů v České republice. „Přispívá k tomu například fakt, že u nás nemáme žádné velkoměsto typu, jako je Praha nebo Brno, že tady lidé vedou obecně klidnější život a také že Vysočina není příhraničním regionem. Velmi podobný je nám v tomto ohledu třeba Pardubický kraj," doplnila Lenka Vrzalová.

Test ve Spektru

Problematika viru HIV a s ním spojené nemoci AIDS se v tomto týdnu diskutuje díky odstartované kampani s názvem Evropský týden testování na HIV. V rámci této akce se mohou lidé nechat zdarma vyšetřit na řadě míst České republiky. Patří mezi ně i centrum primární prevence Spektrum ve Žďáře nad Sázavou. „Nechat se otestovat může u nás každý, kdo mohl být v minulosti vystaven riziku infekce, zejména prostřednictvím nechráněného pohlavního styku," podotkl vedoucí žďárského Spektra Josef Soukal. Centrum bude ve Žďáře speciálně otevřeno v úterý 25. listopadu od 8 do 12 a ve čtvrtek 27. listopadu od 12 do 17 hodin.

Stejně jako na Vysočině, roste počet lidí nakažených virem HIV rovněž v celostátní statistice. Za prvních deset měsíců letošního roku testy v České republice odhalily nákazu již u 208 pacientů. „Letos určitě překonáme čísla z loňského roku. Trend vývoje je varující," uvedl vedoucí národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček.

Od samotného počátku sledování v roce 1985 odborníci evidovali v Česku celkem 2 330 případů nákazy virem HIV. Infikováno bylo 1 950 mužů a 380 žen. Samotná nemoc AIDS se následně rozvinula u 423 osob. Na chorobu potom zemřelo 219 lidí.

V Česku kolem nemoci přetrvává řada stereotypů. Více než čtvrtina lidí si třeba myslí, že se může nakazit při líbání. Desetina se domnívá, že by infekci mohla dostat po použití ručníku nakaženého člověka.

Více než polovina dotázaných nesprávně míní, že někdo může být pro ostatní nakažlivý až za několik dní či měsíců poté, co se sám infikoval. Vir přitom může šířit už pár hodin po nákaze.