Jedním z iniciátorů včelstev na střeše byl tehdejší náměstek hejtmana Martin Kukla, sám vášnivý včelař. „Vzhledem k tomu, že včely mají dolet tři kilometry, tak obsáhneme poměrně velkou část Jihlavy. Nebojíme se, že by neměly kam létat,“ ujistil tehdy Kukla. Vytočený med přitom není na prodej, ale na propagaci kraje. Vlastní med už využívají i v jiných městech, z úlů stojících poblíž radnice ho bude mít nově i Žďár nad Sázavou.
Z Vysočiny je také Tomáš Vorlíček, medoviny oceňované na mistrovství světa vyrábí profesionálně v Horním Újezdu na Třebíčsku. Letos si přivezl stříbrnou medaili za tradiční medovinu sladkou. „Další stříbrná byla za ovocnou medovinu višňovou. A pak jsem obdržel ještě bronzovou medaili za ovocnou medovinu s použitím šípků – ta byla zařazená v ovocně-kořenitých medovinách,“ sdělil před pár měsíci.
Zajímavostí spojených se včelami a medem je přitom na Vysočině více. „Patří k nim také Včelí stezka v obci Smrčná, která je v našem kraji unikátem. Naučná stezka je dlouhá 3,5 km a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi. Dále můžete v Humpolci navštívit včelařský skanzen a v Novém Městě na Moravě máme včelařské arboretum,“ vyjmenoval radní pro oblast zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek.
Včelařství se přitom na Vysočině těší velké oblibě, nejvíce včelstev je v teplejší klimatické oblasti Třebíčska. V roce 2019 bylo v kraji na pomezí Čech a Moravy nejvíce 123,49 včelstev na tisíc obyvatel, nejvíce ze všech krajů republiky. Jinými slovy jich bylo 63 776, loňský součet dělá 59 714 včelstev, informoval v úterý druhého srpna krajský úřad. Včelařů přitom loni bylo 4 970, o dva méně než předloni.