Městu se nezdál jejich stav, proto je vyreklamovalo a čeká na nové. „Ty koše vypadaly po dvou letech používání značně neadekvátně, proto jsme se rozhodli je ještě v záruční lhůtě vyreklamovat. Jednalo se o vadu materiálu," objasnil situaci mluvčí radnice Radek Tulis.

Cestující proto musejí odpadky schraňovat po kapsách. Na některých zastávkách jsou umístěny odpadkové pytle či igelitky, které ale mnohdy na odpadky ani nestačí, proto se často obaly či různé kelímky válejí všude kolem. „Koše mi tu hodně chybí. Když potřebuji něco vyhodit, musím si to šoupnout do kabelky a to se mi tedy vůbec nelíbí. Jsme v poměrně velkém městě, tak by tady ty koše rozhodně měly být jako součást standardního vybavení každé zastávky," vyjádřila se Lucie Mašková z Jihlavy, která každý den jezdí trolejbusem ze stanice Březinova, kde odpadkový koš také chybí.
Problém také je, že někteří neukáznění cestující se s odpadky vůbec netrápí a pohazují je jednoduše u zastávky na zem. „Odpadky poházené kolem vítr rozfouká po okolí a pak to tady takto vypadá," dodala Mašková.

Nové koše by se na zastávkách měly objevit každým dnem. „Firma, která koše vyrobila, je přislíbila vrátit do poloviny srpna, takže do několika dnů by se měly na zastávkách znovu objevit. Na některé už byly nové koše dodané," uvedl Tulis.

Jestli ale koše většímu pořádku na stanicích MHD pomohou, není stejně nikdy zcela jasné. „Někde mi přijdou ty zastávky paradoxně čistější, i když tam ty koše nejsou. Mně osobně to tedy dost vadí, že se ze zastávek ztratily. Zmizely na několika místech v celé Jihlavě, nejen na trolejbusových zastávkách," řekl Petr Šerý z Jihlavy, který z Březinek dojíždí pravidelně trolejbusem do práce.

Odpadkové koše chybí na všech nově zbudovaných zastávkách v uplynulých dvou letech. „Ty koše byly nekvalitní, proto město požaduje od dodavatele nové. Zmizely například z Březinek či ze Slunce," uvedl ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.
Cestující se s problémem chybějících košů potýkali například na vybraných třiceti zastávkách MHD, kde byly v loňském roce provedeny komplexní bezbariérové úpravy.

Ivana Holzbauerová