S náročnou stínohrou o lásce dvou mladých lidí uchvátili nejen návštěvníky plesu, ale pozitivní odezvu zaznamenali studenti nástavbového studia v Třešti také na video umístěné na internetu.

Čtrnáct studentů nástavbového oboru podnikání Střední odborné školy a odborného učiliště v Třešti mělo na nazkoušení náročného vystoupení pouhý měsíc. „Zkoušky probíhaly v šibeničním termínu jednoho měsíce, vždy jen pár hodin v týdnu. Bylo to vysilující i zábavné a tu zkušenost nám už nikdo nevezme," poznamenala studentka Kateřina Kodysová, která byla zároveň scénáristkou a režisérkou celého vystoupení.

Inspirací jí byla spolupráce s Jakubem Škrdlou z Horáckého divadla, kde měla Katka možnost se se stínohrou setkat. „Nadchlo mě to, tak jsem si říkala, že by bylo dobré něco takového zkusit," přiblížila prvotní impuls mladá studentka.

Ze začátku je prý spousta lidí odrazovalo, že si berou náročné sousto, ale studenti se nedali. „Pravdou je, že bez šikovnosti našich přátel, kteří nám věci technicky připravili, by stínohra nevznikla," zamyslela se Kodysová. Byl potřeba projektor, plátno a lidé s technickým duchem.

Původně měli studenti v plánu, že zvuk i obrázky sestříhají a vše na čas připraví, ale nakonec se kvůli krátkému času na zkoušení improvizovalo. „Za plátnem byla klasická prezentace, kde se obrázky přepínaly ručně," vysvětlila Kodysová, která má s divadlem zkušenosti z třešťského divadelního souboru Karla Čapka.

Hlavními hrdiny příběhu s názvem O nich byla Vlaďka Kozáková a Jan Štancl, kteří si zahráli ústřední zamilovanou dvojici. Jejich spolužáci měli role možná ještě o něco náročnější, museli vytvořit ze svých těl židle, stůl a nebo různá zvířata.

„Za plátnem jsem si to užíval a když jsem pak viděl video, tak jsem se divil, jak to všechno vyšlo," podotkl ke zkušenosti Štancl. „Měla jsem strach, protože to byla moje první divadelní zkušenost, ale jinak jsem si to moc užila," dodala druhá hlavní hvězda překvapení Kozáková.

Během zkoušení prý užili spoustu legrace. Honza Štancl si vzpomněl na to, že při zkoušení se mu podařilo shodit hlavní hrdinku z motorky. „Mně přišlo vtipné, když jsme učili slona kroutit zadkem," dodala závěrem Kateřina Kodysová, která je s výsledkem nadmíru spokojená a na své kolegy je pyšná.