Klíče od domu na kroužku s přívěskem ve tvaru třpytivého trojúhelníku se nejdříve snažil najít neúspěšně sám. „Pak přítelkyni napadlo zavolat na jihlavské ztráty a nálezy, ale ani tam mé klíče neměli,“ doplnil Michal Zoubek.

Na jihlavských ztrátách a nálezech totiž zdaleka nekončí všechny ztracené věci. Některé si nálezci nechají.
Například nalezené peněženky bývají často vybrané, bez peněz a dokladů. Totéž platí i o mobilních telefonech. Buď jsou nefunkční, nebo v nich není kredit.

„Naštěstí ale stále ještě existují poctiví nálezci, kteří peněženku vrátí i s finančním obnosem uvnitř,“ připomněl ředitel městské policie Jan Frenc. „Jen za loňský rok nám poctivci odevzdali více jak 10 tisíc korun a několik dolarů,“ doplnil.

Často jsou věci na náměstí a Heulose

Na jihlavském magistrátu od začátku roku evidují pouze 85 věcí, které tam lidé odevzdali. „Asi polovina jich je už vrácena,“ doplnil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Peněženky, klíče, doklady a další majetek lidí nosí na jihlavský magistrát nejen veřejnost, ale také personál Českých drah, pracovníci obchodních domů a strážníci městské policie.

„Denně najdeme něco. Nejvíce je toho v okolí Masarykova náměstí a v lesoparku Heulos,“ uvedl Jan Frenc. Nejčastěji se ztrácí občanské a řidičské průkazy, platební karty a peněženky.

Informace o ztrátách a nálezech dává jihlavský magistrát na web města a úřední desku. „Zveřejněný seznam aktualizujeme jednou za měsíc,“ tvrdí Radek Tulis.