„Čtyři největší trámy nejdou vytáhnout výtahem na věž, proto je bude usazovat vrtulník. Pokud to dovolí počasí, tak vrtulník poletí s trámy ve čtvrtek 28. října mezi osmou a desátou hodinou ranní,“ potvrdil začátkem tohoto týdne starosta Telče Roman Fabeš. Bude to velká akce, pro níž vedení města muselo zajistit mnoho povolení.

Kromě složitého papírování, bude muset telčská radnice nechat uzavřít i prostor pod letovou dráhu vrtulníku. „Ten vzlétne ze starého zimního stadionu a poletí nad Hradeckou ulicí ke kruhovému objezdu. Potom se vydá trasou nad ulicí Na Hrázi až k Motorpalu a poté se bude přes parkán vracet na věž,“ popsal dráhu vrtulníku starosta Fabeš s tím, že celá trasa musí byt zabezpečená a nesmí na ní stát lidé či jezdit auta.

Věž se opravuje od letošního 27. června. Důvodem rekonstrukce je špatný stav krovu, který je napaden dřevomorkou. Dodavatelská firma menší díly krovu dopravuje na věž výtahem a postupně je tam dává dohromady. „Malé věžičky, které jsou součástí věže jsou už téměř hotové, schází akorát ta největší centrální,“ řekl Fabeš. Pro krov největší věže bylo nutné zhotovit trámy dlouhé šestnáct metrů. „Musely se na ně speciálně kácet stromy,“ dodal starosta.

Po usazení a dokončení krovu přijde na řadu jeho opláštění měděným plechem. Dle slov starosty, pokud nedojde ke komplikacím, tak by věž mohla být hotova v polovině letošního listopadu. Projektanti firmy, která věž opravuje, vybrali magické datum pro dokončení stavby, sobotu 11. listopadu, tedy svátek svatého Martina.Potom přes zimu bude vedení Telče řešit výstavbu uvnitř ve věži. „Vypíšeme soutěže na dodavatele potřebných zařízení. Na turistickou sezonu bychom věž rádi otevřeli,“ podotkl starosta Telče.

Návštěvníci při stoupání opravenou věží svatého Ducha si budou moct prohlížet na zdech výstavu, která jim přiblíží historické epochy a stavební vývoj města Telče od románských dob až pro současnost.

Navíc budou moct vystoupit o patro výše, než tomu bylo doposud. V nejvyšším patře se jim nově naskytne možnost prohlédnout si nejen hodinový stroj, ale také jedinečný výhled na telčské náměstí Zachariáše z Hradce a do okolí.

VĚŽ JE ZE 13. STOLETÍ

Na opravu věže se městu podařilo získat evropskou dotaci. Rekonstrukce pozdně románské památky vyjde na necelých devět milionů korun. Peníze z Integrovaného regionálního operačního programu by měly pokrýt devadesát procent nákladů. Věž svatého Ducha je podle dostupných pramenů nejstarší dochovanou stavební památkou v Telči. Slohově ji lze zařadit do první poloviny 13. století. Pseudogotické zastřešení památka získala po požáru z roku 1836.