Každá socha je specifická tím, že má vztah k danému místu, a ve většině případů na nich pracují místní řezbáři a umělci. V Třeštici tak například začátkem září odhalí sochu Vejtřasky, což je legendární auto, které bude sloužit místním hasičům i jako trenažér.

„Každý si podobu sochy upravil podle vlastních představ a toho, co v místě chtěli," poznamenala Eva Skálová z Místní akční skupiny Telčsko. V Třešti takto začátkem července přibyly další postavy do dřevěného betléma v nadživotní velikosti, který stojí na břehu třešťského potoka v ulici Na Hrázi.

Projekt, který je financovaný z Programu rozvoje venkova, chce prostřednictvím unikátních soch pomoci také turistickému ruchu v obcích sdružených v Regionu Renesance. „Sochy, vytvořené za podpory místních obyvatel, jednak podpoří zvýšení soudržnosti obyvatel, jednak vytvoří výletní cíle pro cyklisty, a přispějí tak k rozvoji turistického ruchu v regionu," doplnila Skálová.

Zářijová cyklojízda

Představa je taková, že propojením jednotlivých míst se sochami vzniknou cyklotrasy. Místní akční skupiny proto plánují do budoucna tuto možnost podpořit marketingově. „Chystáme se vydat materiály, ve kterých bude mapka s jednotlivými místy a možností, jak si je objet na kole," přiblížila propagační aktivity Skálová.

Už na konec září, kdy bude odhalena většina soch, jsou připraveny třídenní cyklojízdy, při kterých cyklisté objedou co nejvíce soch. „Termín jsme stanovili na 26. až 28. září a celá trasa bude měřit zhruba 170 kilometrů, ale bude možné se k nám připojit jenom na část trasy," podotkla k cyklojízdám Skálová. První den bude trasa měřit 57 kilometrů a povede z Mysliboře přes Panenskou Rozsíčku, Třešť, Jezdovice, Rohoznou, Švábov a končit bude na QRanchi v Bezděkově. Druhý den začne v Bezděkově a povede přes Třeštici, Řásnou, Lhotku, Mysletice, Černíč, Strachoňovice, Radkov, Zvolenovice až do Bohuslavic.

„Tato trasa bude měřit 48 kilometrů. Nejvíce najedeme poslední den, to bude finálová jízda na 65 kilometrů," dodala Skálová. Poslední den se cyklisté budou vracet z Bohuslavic přes Starou Říši, Zdeňkov, Třebetice, Třebelovice, Mladoňovice, Dešnou, Písečnou až do Slavonic. Návrat ze Slavonic do Telče bude vlakem.

„Pokud máte o cyklojízdu zájem, nahlaste prosím účast do kanceláře Místní akční skupiny Telčsko. Zejména pak, pokud máte zájem o oběd či nocleh," vyzvala zájemce Skálová.

Celkové výdaje projektu na sochy dosahují 2,5 milionu korun. Přímo na Telčsku vzniklo 13 soch z různých materiálů nejen tradičního dřeva či kamene, ale i z kovu, keramiky nebo skla.