Když se sejde náruživý sportovec a učitel tělocviku Milan Koten a orientační běžec a člověk, který pracuje kolem mapových serverů, Martin Kratochvíl, vznikne nezisková organizace Lyžařské Jihlavsko.

Organizace začala působit před třemi lety byla myšlenkou několika náruživých sportovců z Jihlavy, kteří mají v oblibě běžecké lyžování. „Lyžaři mezi sebou rozmlouvali o tom, že v okolí Jihlavy neexistují žádné upravované lyžařské stopy, upravoval je pouze sporadicky Ski areál Šacberk. Věděli jsme, že na Žďársku a Novoměstsku upravování stop začalo fungovat už po revoluci, a tak se nás šest spojilo a za hlavní cíl jsme si dali pořízení vlastního zařízení na úpravu stop," vyjádřil se zakládající člen Lyžařského Jihlavska Milan Koten.

Vlastní čtyřkolku s pásy do sněhu se neziskové společnosti podařilo získat pro tuto lyžařskou sezonu. Stála kolem tří set tisíc korun. „Na čtyřkolku nám přispěla nadace ČEZ a my jsme k tomu přidali prostředky získané od fyzických i právnických osob," přiblížil Koten.

Jenže když už mají lyžařští nadšenci konečně pořádné vybavení, chybí jim sníh. Čtyřkolka proto zatím stojí v garáži poblíž Vysoké. „Když nachumelí a jsou vhodné podmínky, tak jsem připraveni vstávat třeba v pět ráno a jít upravovat," řekl Koten.

Tomu ale ještě předchází domluva s druhým zakládajícím členem Martinem Kratochvílem.

Životní náplní Martina Kratochvíla jsou mapové servery. „Martin má mapové servery a meteorologické servery a vidí dlouhodobou předpověď. Domlouváme se spolu telefonicky nebo mailem, a jakmile jsou podmínky, vydáváme se upravit stopu," přiblížil Koten. Podle něj se však laikům například může zdát, že podmínky pro běžkování jsou už dostatečné, ale ve skutečnosti tomu tak není. „Když nachumelí například deset centimetrů sněhu, ale je to bez podkladu, tak se to hned nedá najet," informoval Koten.

Lyžařské Jihlavsko je na úpravě stop v okolí Jihlavy domluvené s několika největšími majiteli pozemků. Dále prostřednictvím internetu oslovili i další menší vlastníky, těch je ale kolem tisícovky. „Každého nezvládneme oslovit, a tak jsme dali na web výzvu, že v případě, že by se stopou někdo nesouhlasil, tak nás má kontaktovat. Za tři roky fungování Lyžařského Jihlavska jsme měli asi dva telefonáty. Bylo to ale spíš o tom, že se dotčený majitel dotazoval, co to znamená, že je tam cedule vstup zakázán," informoval Koten. Lyžařskému Jihlavsku se totiž stalo, že upravilo stopy, ale ty nevyužívali pouze běžkaři, ale chodili po nich lidé na procházky a také jezdci na koních. „Cedulemi jsme tedy zakazovali vstup pěším a lidem na koních, majitelům pozemků jsme to vysvětlili," přiblížil Milan Koten.

Upravit stopu je podle Kotena relativně jednoduché, základním pilířem Lyžařského Jihlavska je informační systém v podobě webového portálu www.lyzarskejihlavsko.cz, jenž zajišťuje plnohodnotný informační servis o aktuálním stavu všech upravovaných stop v těsné blízkosti Jihlavy.

Za největší úspěch fungování Lyžařského Jihlavska Koten považuje to, že když jsou dobré lyžařské podmínky, na serveru www.lyzarskejihlavsko.cz se denně pohybuje kolem pěti set návštěvníků. „Nejsou to zájemci pouze z Jihlavy, ale také z okolí Pelhřimova, lidé na server chodí a dívají se, kde se co upravuje a jestli je šance vyrazit si na běžky," přiblížil Koten.

Právě za tímto účelem Lyžařské Jihlavsko vznikalo. „Věřili jsme, že se to takto rozjede, už prvního rok, kdy jsme vznikli, to bylo tak, že nám lidé telefonovali a ptali se, hele, budete už upravovat? Je dobré, že nyní máme čtyřkolku, takže se celá aktivita zase posune dál, a doufám, že pak si to převezmou mladí," usmál se Koten.

Ten je sportovec tělem i duší, v mládí hrál házenou. „Tu jsem pak přestal hrát kvůli dětem. Pak jsem začal běhat maratony a triatlon, sport mám rád. V okolí Jihlavy jsem chtěl vybudovat běžecké stopy, protože mám radši běžky než sjezdovky, je to aktivní pohyb, a když děti odrostly a já si vždycky s pár známými říkal, že je škoda, že v okolí Jihlavy stopy nejsou, tak proč se do toho nepustit?" přiblížil začátky zakládající člen.

Jeho osobně na této práci nejvíce baví to, že když Lyžařské Jihlavsko udělá stopu, sjedou se na ní desítky běžkařů. „Pak stačí, když si přečtu nebo se od někoho dozvím, že to bylo skvělé a že si to lidi užili. Kolikrát ani nevědí, že to dělám já spolu s dalšími nadšenci. Připadá mi to fajn a je to super pocit," usmál se Koten.

Kromě toho, že se Lyžařskému Jihlavsku podařilo na letošní sezonu získat čtyřkolku, podařilo se mu poskočit i v monitorování. „Když nám podmínky dovolí a my vyrazíme se čtyřkolkou, tak se přímo na našem serveru návštěvníkům objeví mapka, kde se jim objevuje, kudy aktuálně jedeme a pro co upravujeme. Jestli pro klasiku, nebo pro bruslení. Je to jednodušší jak pro návštěvníky v tom, že mají ihned aktuální informace, tak i pro nás v tom, že nemusím někomu dlouze volat a vysvětlovat, kudy jsme jeli. Takto dám na web pouze informaci o tom, že jsme upravili tu a tu lokalitu, a k tomu přihodím odkaz s mapkou," informoval Koten.

Peníze získává nezisková organizace Lyžařské Jihlavsko z různých grantů a fondů. „Jsme neziskovka, tudíž neděláme nic, za co by byly peníze. Co se týče prostředků, tak jsme rádi za finanční podporu od města Jihlavy. Ať už jsou to náklady na samotné upravování stop, což je především benzin, nebo provozování informačních serverů, což je kolem deseti až patnácti tisíc na rok. Kraj Vysočina také letos vypsal nový grant, takže se o něj budeme určitě pokoušet a na peníze dosáhnout," přiblížil fungování neziskové organizace Koten.

Přispět na tuto aktivitu však může z řad veřejnosti kdokoliv. A to buď zasláním libovolné částky do veřejné sbírky Lyžařské Jihlavsko na transparentní bankovní účet, fakturovanou platbou za pronájem reklamní plochy, sponzorským darem, zakoupením samolepek Lyžařské Jihlavsko, nebo také dárcovskou SMS. Na zřízení dárcovské služby však ještě Lyžařské Jihlavsko čeká. Podrobnější informace o možnostech přispění, trasách běžeckých stop nebo aktuálnímu stavu běžeckých stop zájemci naleznou právě na adrese www.lyzarskejihlavsko.cz.