Dětského lékaře začala Radka Škurková hledat v půlce května, třebaže měla termín porodu prvního potomka až v září. „Jako první jsem zkusila doktorku, ke které chodí má sestra s dětmi, a tam mi řekli, že budou mít místo až od listopadu. Tak jsem si na VZP zažádala o seznam dětských pediatrů,“ řekla, jak začalo dlouhé hledání.

Jako prvorodička byla v nevýhodě oproti jiným těhotným, jejichž starší dítě už pediatra mělo a ten pak vzal sourozence víceméně automaticky. Nemohla ani oslovit svojí někdejší dětskou lékařku, jak to dělají jiné ženy. Tato doktorka je totiž už v důchodu a neordiuje.

Jihlavský lékař Tomáš Tajč.
Jihlavský lékař má 80 hodin přesčasů měsíčně. V prosinci odmítá přidat další

Na seznamu od pojišťovny pak nastávající matka viděla jedenáct ordinací, ale jen dvě lékařky byli v Jihlavě, zbytek v okolí do třiceti kilometrů. První pediatrička z Jihlavy měla plno, u druhé naštěstí bylo jedno volné místo. „Paní doktorka je ale už v důchodovém věku, takže je otázkou, za jak dlouho budeme znovu hledat. A mohu jen doufat, že nebudeme muset dojíždět k lékaři někam mimo město,“ uvedla Radka Škurková. Sama má praktického lékaře v Třešti a neumí si představit, jak by takovou vzdálenost jela s nemocným dítětem.

V jiné situaci pak byla Romana Pejcalová, ta kvůli stěhování už musela pediatra měnit čtyřikrát. A vždy to byl dle jejích slov oříšek. Nejinak tomu bylo v Jihlavě. „Od mé pojišťovny zdravotnictví jsem získala seznam smluvních lékařů a lékařek. Prošla online recenze pacientů. Následně postupně obvolávala a hodně přemlouvala,“ popsala. Vždy měla pocit, že tančí na tenkém ledě, potřebovala totiž, aby si nový lékař vzal ne jedno, ale hned tři děti, z nichž to novorozené se po překotném porodu narodilo doma.

Průměrný věk pediatrů? 61,4 roků

Situace nejen v Jihlavě, ale v celém kraji není nijak růžová. „Každý rok se počty praktických lékařů pro děti a dorost snižují. V této chvíli je v Kraji Vysočina 88 pediatrů s věkovým průměrem 61,4 roků,“ potvrdil Deníku náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Kraj Vysočina se snaží situaci zlepšit speciálními stipendii pro mediky, kteří budou po škole působit na Vysočině. „Mohu konstatovat, že máme od současných mediků příznivou odezvu na tuto studijní podporu. Zatím většina z mediků počítá s tím, že bude po studiu nastupovat na konkrétní oddělení našich nemocnic,“ sdělil náměstek. O podporu budoucích doktorů v terénu pak velké zájem není, žádanější je příspěvek na vybavení ordinace. S podporou počítá i rozpočet na příští rok.

- z okresních měst se snaží získat více pediatrů Jihlava a Třebíč, příliš se to nedaří

- v Havlíčkově Brodě a Žďáru nad Sázavou jsou, co se aktuálního počtu dětských lékařů týká, spokojení

- VZP považuje na problematické oblasti Náměšť nad Oslavou, Moravské Budějovice a Telč, potenciálním lékařům tam nabízí statisícové bonusy

Iniciativa ohledně řešení situace ve zdravotnictví by ale měla být zejména v režii VZP. „V případě, že se některý z pojištěnců na VZP obrátí, řeší pojišťovna situaci aktivně všemi dostupnými cestami. VZP se každým jednotlivým požadavkem individuálně zabývá,“ ujistila Deník mluvčí Viktorie Plívová s tím, že letos se na pojišťovnu obrátili zákonní zástupci 136 dětí s požadavkem na zajištění registrace u praktického lékaře pro děti a dorost. „Ve všech případech byl lékař zajištěn,“ dodala.

VZP také letos v lednu zavedla bonusy pro lékaře v oblastech, kde jich je nedostatek. Může jít až o statisíce korun. „V rámci Kraje Vysočina se jedná aktuálně o oblast Náměště nad Oslavou, Moravských Budějovic a Telče,“ přiblížila Plívová. Fungují také pracovní skupiny a pojišťovna jedná s lékaři. S těmi dětskými o možnosti navýšení kapacit a s těmi pro dospělé o možnosti převzít si patnáctileté pacienty do své péče.

S nemocnicemi pak vede VZP dialog o možném otevření pediatrických ordinací. „První takové ordinace v rámci Kraje Vysočina se podařilo VZP vyjednat a nasmlouvat v Nemocnici Havlíčkův Brod od 1. června a v Nemocnici Pelhřimov od 1. září letošního roku,“ zmínila Plívová.