Fronty, davy lidí, přeplněná parkoviště. Vánoční horečka v Jihlavě stoupá. Někteří lidé zkrátka opět nestihli koupit vánoční dárky s předstihem, a tak se teď vydávají na lov. Jenže vybírání dárků na poslední chvíli jim zabere mnohem více času, než kdyby se rozhodli nakupovat s předstihem.

Například Jan Michalička z Jihlavy má v současné době koupený jen jeden dárek, a to pro svoji přítelkyni. Dokoupit dárky chtěl ve čtvrtek navečer, ale rozmyslel si to. „Chtěl jsem jet do City Parku, jenže na ceduli před parkovištěm svítilo červené upozornění, že je parkoviště plné. Kolony aut byly velké. A tak mi nakonec ruply nervy a odjel jsem domů opět bez dárků," přiblížil Michalička.

Rozhodl se, že dárky nakoupí až těsně před Štědrým dnem, tedy 23. prosince. „Nic jiného mi vlastně nezbývá, protože jsem v pátek celý den v práci, a i teď o víkendu. Nijak si s tím ale nelámu hlavu, minulý rok jsem taky takhle vybíral a byla to pohoda. S ostatními opozdilci jsme se na sebe smáli a s jedním pánem jsme se dokonce radili, jakou peněženku ženským koupíme, obchody už byly poloprázdné," usmál se Michalička.

Podle obchodníků jsou však tržby oproti loňskému roku nižší. „Je tu sice spousta lidí, to je pravda, ale podívejte sama, nenosí žádné tašky. Prostě jen tak okukují, co by třeba ještě dokoupili. Ale většinou nekoupí nic. V obchodě jsme čtyři a nemáme co na práci, loni byly naše tržby dvojnásobné," zhodnotila prodavačka Alena Nováčková z jednoho z obchodů v jihlavském City Parku.

Naopak doslova narváno mají v kopírovacích centrech. „Nechala jsem si udělat kalendář pro prarodiče a když jsem tam před týdnem byla poprvé, byla tam fronta až ven před obchod. V pondělí jsem si pro kalendář chtěla dojít, ale opět fronta až ven. Tak jsem si to rozmyslela a kalendář vyzvedla až v pátek, naštěstí prodavačka viděla, že si jdu něco jen vyzvednout, tak mě vzala přednostně," přiblížila Hana Kovářová s tím, že jinak by v obchodě určitě strávila dalších dvacet až třicet minut.

Druhá vlna nákupní horečky v Jihlavě i dalších obcích na Jihlavsku vypukne ihned po Vánocích, kdy obchodníci sníží ceny.

„Hned pětadvacátého nás čeká přeceňování. Ceny zboží půjdou o padesát procent dolů," potvrdila Nováčková.