A právě náměstek Jaromír Kalina byl vedením Jihlavy pověřen vedením tohoto sporu a s právníky se už dobře znal. Město odstoupilo od smlouvy s advokátní kanceláří Ondruš, kterou nyní nahradí advokátní kancelář Marka Bánského.

Jaromír Kalina svoji rezignaci podal ve čtvrtek na jednání Rady města Jihlavy. V pátek v práci nebyl, telefon nezvedal. Primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava) se v neděli sejde s lidovci a budou společně řešit, co dál.

„Nevidím to jako důvod pro rozpad koalice. My pouze měníme advokátní kancelář, což nebude mít vliv na soudní spor jako takový. Na tomto kroku jsme se předem domluvili, uvažovala o něm i samotná advokátní kancelář. Z mého pohledu není důvod, aby pan Kalina odstupoval. Pokud to udělal, je to jeho rozhodnutí. My jsme nikdy neřekli, že by neměl dál pokračovat v zastupování města v soudním sporu. Dále proto jednáme s lidovci, nedochází k ničemu nestandardnímu, koaliční smlouva je plněna dál,“ vyjádřila se primátorka Karolína Koubová.

Ilustrační foto.
Cyklisté už projedou od Českého mlýna

Proč došlo k výměně právníků, objasnil náměstek Petr Laštovička (ODS) s tím, že město chce nyní zvolit jiný postup. „Kancelář nás zastupovala výborně, za to bychom jí chtěli poděkovat. My v této chvíli vyhráváme v celé řadě sporů. Ale rozhodli jsme pro změnu. Byť se to může zdát nelogické, tak to svou logiku má,“ uvedl Petr Laštovička.

Vedení města nejvíce vadí, že tvrdý souboj mezi Jihlavou a SVAKEM měl obrovské dopady na vztahy Jihlavy se členskými obcemi svazku.

„Víme, že není možné se stejnou silou tvrdostí pokračovat, chceme nastavit jiný styl komunikace. Ať už spor dopadne jakkoli, chceme s ostatními vycházet v dobrém. Jsme přesvědčeni, že i s novým právním zastoupením dovedeme spor do zdárného konce,“ objasnil důvody výměny Petr Laštovička.

Celou situaci na jihlavské radnici sleduje krajský předseda lidovců Vít Kaňkovský. „O tom, že nastala tato situace vím, mluvil jsem o tom i s primátorkou. Bude to ovšem řešit místní organizace v Jihlavě. Jasněji bude po víkendu,“ řekl Vít Kaňkovský.

Jaromír Kalina měl jako náměstek na starost odbor informatiky a odbor majetku.