Důvodem, proč náměstek rezignoval, je změna advokátní kanceláře, která Jihlavu zastupuje v několik let trvajícím soudním sporu se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. „Z mého pohledu není důvod, aby pan Kalina odstupoval,“ uvedla již dříve primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Kalina poskytl rezignační dopis webu obcasnik.eu. Potvrdil v něm, že důvod rezignace je výpověď smlouvy s Advokátní kanceláří Ondruš. „Mám za to, že škoda z takového rozhodnutí zakládá vážné následky pro trestně právní rovinu a především škodu pro obyvatele statutárního města Jihlavy,“ napsal. Zdůraznil, že návrh na změnu advokátů nebyl předběžně projednán všemi koaličními partnery a toto jednání považuje „za nedemokratické, diskriminační a hanebné“.

Lidovci se v neděli kvůli nastalé situaci sešli a jednání se účastnila i primátorka. „Na schůzce se obě strany dohodly ve vyjednáních pokračovat, a to přes celé prázdniny, čeká se tedy na návrh KDU-ČSL ohledně budoucí podoby vedení města,“ sdělila včera Deníku Koubová. „Jednání budou pokračovat v úterý,“ doplnil lidovecký mluvčí Jan Mazanec.

K nastalé situaci se vyjádřil i lídr opozičního Hnutí ANO Radek Popelka. „Spor o vydání vodárenského majetku se pomalu blíží ke svému konci. Nechápu rozhodnutí tří ze čtyř současných členů koalice, proč v této fázi vítězného tažení mění právního zástupce,“ řekl Popelka a pokračoval: „Co už vůbec nechápu je fakt, proč byl z celého procesu přípravy výměny právního zastoupení vynechán pan náměstek Kalina a pravděpodobně i celá KDU-ČSL.“

Hnutí ANO se nyní chce angažovat v aktivitách vedoucích ke změně stávajícího vedení města. „Rada města, která svým dětinsky nezodpovědným přístupem pravděpodobně způsobila Jihlavě finanční újmu v řádech miliónů korun, nesmí mít možnost dále škodit Jihlavě. Navíc koalice, kde se příprava takto zásadního kroku tutlá před jedním z partnerů nemá šanci zodpovědně řídit město,“ prohlásil Popelka, který je zároveň předsedou Kontrolního výboru v Jihlavě.