O nových jménech informoval předseda místního sdružení jihlavské ODS David Beke. „Na příštím řádném zastupitelstvu Eva Decroix složí zastupitelský slib a Petr Ryška bude zvolen do pozice prvního náměstka primátorky s tím, že mu zůstane převážná část jeho gescí,“ uvedl. Zasedání zastupitelů se mělo konat 18. února, radní však termín zřejmě přesunou na začátek března. Do té doby je třeba mimo jiné upravit koaliční smlouvu.

Ačkoliv koalice rozdělení gescí ještě neřešila, občanští demokraté už prozradili svoji představu. Podle ní Petru Ryškovi zůstane v gesci oblast sportu a sportovní infrastruktury, kromě toho bude mít odbor dopravy a odbor rozvoje města. „Vždy mě bavilo něco tvořit, budovat a vymýšlet. Doufám, že za mnou bude slušný výsledek,“ řekl Ryška s tím, že naváže na práci svého předchůdce. O přesunu oblasti IT pod náměstka Víta Zemana (Žijeme Jihlavou – TOP 09) se bude ještě jednat. „Na ODS ležela největší pracovní zátěž,“ vysvětlil Beke snahu o změnu.

Brankář Jan Brož v utkání o účast v předkole play-off 2019/20 mezi HC Dukla Jihlava a SK Horácká Slavia Třebíč.
Jihlavský brankář Jan Brož: Nulu beru jako odměnu za práci

Vodohospodářský spor by měla nyní mít v gesci primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Je to jen dočasné řešení? „To se ještě uvidí. Zodpovědnost ze mě ale stejně nikdo nesejme,“ odpověděla Deníku hlava města. Náměstci a uvolnění radní by ale měli být rovněž aktivní. „Budu se s tím muset pořádně seznámit. Neměl bych být tím hlavním, kdo bude za vodu zodpovídat, ale tím, že budu ve vedení města, budu spoluzodpovědný,“ uvědomuje si Ryška. Prozradil, že studiu problematiky už věnoval desítky hodin.

Nový náměstek byl ještě před pár dny gymnaziálním učitelem, jednatelem a spolumajitelem Plavecké školy Jihlava, členem Výkonného výboru Českého olympijského sportu a předsedou Českého svazu plaveckých sportů. Nějakých funkcí se vzdá. „Musím si přeorganizovat život, většinu svých aktivit opustím a kromě města si nechám funkci předsedy Českého svazu plaveckých sportů. Mohu si to dovolit, protože mám skvěle fungující sekretariát,“ prohlásil Ryška.

Ke vstupu do zastupitelstva se vyjádřila i Eva Decroix, která loni zabodovala v eurovolbách. „Musím přiznat, že zpočátku jsem neměla velkou radost ze svého zastupitelského mandátu. Bylo to vzhledem k okolnostem, za jakých do komunální politiky vstupuji,“ řekla a pokračovala: „Budu muset jinak uspořádat můj profesní a osobní život, ale i tak pevně věřím, že jako advokátka budu v zastupitelstvu platná a na tu práci se nyní, s odstupem, těším.“

Socha Boženy Němcové na zámku v Polné.
Na spisovatelku Boženu Němcovou vzpomínají i v Polné

Její vstup do politiky vítá i primátorka, a to ze dvou důvodů. Jde totiž o další ženu v zastupitelstvu a přínosem může být i její profese. „Budu moc ráda, když se k řešení vodohospodářských sporů přidá,“ uvedla.

Personální změny na radnici si vyžádala rezignace Petra Laštovičky, který má nyní na vlastní žádost i pozastavené členství v ODS. Z politiky odešel poté, co se veřejnost dozvěděla o jeho soukromém sporu. Před pěti lety si totiž půjčil od seniorky dva miliony a poté, co peníze nevrátil, na něj věřitelka podala trestní oznámení.

Laštovička během oznámení své rezignace uvedl, že mohlo dojít k zneužití jeho naivity či nedůslednosti v osobním životě. Své práci prý věnoval šestnáct hodin denně, a to i na úkor osobních záležitostí. „Věřím, že se relativně brzy ukáže, že mé úmysly byly a jsou čisté,“ dodal s tím, že dluh včetně sankcí uhradí.