„Byla to skvělá akce, nestačila jsem zírat. Přišel třeba jeden pán, který nakoupil potraviny za šest tisíc korun, prostě jen tak, pro dobrý skutek. Klobouk dolů přede všemi, kdo něco darovali," řekla prodavačka Kristýna z jednoho z jihlavských obchodů, která měla právě v sobotu směnu.

Ve více než 650 obchodech v celé České republice lidé darovali přes 300 tun trvanlivých potravin, z toho 4,6 tuny drogistického zboží. Poslední čtyři procenta prodejen ještě neodevzdalo výsledky, a tak toto číslo není konečné. I tak je ale jasné, že tu máme nový rekord. „Za rekordními výsledky stojí především větší informovanost veřejnosti, která pozoruje, že se na jedné straně jídlem skutečně plýtvá, a na druhé straně si ho nemohou koupit v dostatečné míře určité skupiny lidí. Konkrétně se jedná o seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, hendikepované a další. Právě upozornit na tuto problematiku je smyslem naší sbírky," informovala Pavlína Kalousová z pořádající organizace Byznys pro společnost.

Do Národní potravinové sbírky se zapojily vybrané obchody Albert, BILLA, Globus, Kaufland, Lidl, Makro, Penny Market, Tesco a všechny drogerie dm markt a ROSSMANN. Proto se letos nově v drogeriích úspěšně vybíralo i nepotravinové zboží v celkové hodnotě 640 tisíc korun.