Největší odměnou je pro kapelu hojný počet posluchačů pod pódiem. „To je ta největší odměna. Kontakt s publikem je zásadní věc, málokdy odehrajeme koncert jen v jednom tričku," směje se kytarista a zpěvák Viga Ladislav Křivánek.

Jak vlastně Vigo vzniklo?

Kapela vznikla v roce 2000, kdy jsme se dali dohromady z různých zábavových formací s bubeníkem Romanem Křížem a klávesákem Petrem Pohankou. Hrávali jsme spolu už od našich studentských let.

Hrajete tedy už šestnáct let, co se za tu dobu událo, změnilo?

Co se týká sestavy, k již zmiňovaným zakládajícím členům se vzápětí přidal i basák Petr Haz. Tehdy jsme se věnovali vyloženě hraní po zábavách. Postupem času jsme se ale začali věnovat i vlastní tvorbě, což nás neopustilo již od našich studentských let, akorát jsme to pořád nějak nedokázali realizovat. Vše vyvrcholilo v roce 2007 ve spolupráci s Milošem Dodo Doležalem v jeho studiu Hacienda natočením našeho prvního CD s názvem Zapomeň. V roce 2009 se k nám připojil po rozpadu jihlavské formace Vijagra sólový zpěvák a frontman Petr Iljič Kovář. S jeho příchodem dostalo Vigo zcela jiný nádech. V této sestavě působíme na bigbítové scéně dodnes.

Jste jihlavská kapela, kde máte nejvíce fanoušků? V krajském městě?

Přesně tak, jsme jihlavská kapela, a proto nejvíce fanoušku máme tady v Jihlavě. Naše snaha je samozřejmě se prosadit i za hranicemi regionu, což v současné konkurenci jde velmi těžko. Ale své fanoušky máme i třeba v Praze, kam každoročně jezdíme hrát do rockového klubu Kain.

Pokud byste měl přiblížit váš styl hudby, jaký je?

Pokud vezmu vlastní tvorbu, je to takový klasický český hardrock s výraznějším využitím klávesové linky a dokreslený podporou hutnějších kytarových rifů. Hodně klademe důraz na zpěvné, vícehlasé a dobře zapamatovatelné refrény. No a samozřejmě stranou nezůstávají ani texty. Snažíme se je tvořit tak, aby text měl myšlenku, byl srozumitelný a pro běžného posluchače i zapamatovatelný. Kapela Vigo hraje ve složení: bicí, basová kytara, klávesové nástroje, sólová a doprovodná kytara.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Největší úspěch pro nás určitě bylo to, že jsme se začali konečně věnovat vlastní tvorbě a že je o ni zájem. Škoda, že jsem nezačali o nějakých dvacet let dříve. Z koncertních vystoupení je to určitě účast na festivalech jako Poutníkfest, Motákfest, Beerhouse nebo Stockfest, kde si myslím, že jsme v konkurenci známých kapel nepropadli.

O tom, že jste natočili svoje vlastní CD Zapomeň, jste se již zmiňoval. Tímto albem jste ale neskončili…

Přesně tak, Zapomeň byla vskutku naše prvotina a taky to z těch nahrávek je cítit. Ale každý začátek je vždycky těžký. Druhé CD s názvem Hra s osudem už bylo trochu v jiné dimenzi. Dostali jsme se do studia Vládi Budíka v Jamách u Žďáru nad Sázavou a skvělá spolupráce s ním trvá dodnes. Na tomto albu jsme se podíleli s Iljičem na půl jak muzikou, tak i texty a považuji ho z mojí pozice za vydařené. Prodali a rozdali jsme ho již přes dva tisíce kusů a v současné době ho opět nemáme na skladě a budeme ho muset nechat dolisovat. I když poslední album Pekelnej mejdan už bylo z větší části autorsky na mé osobě a Iljič tady s tvorbou trochu „odpočíval", ukázali se se svými nápady i náš klávesák Petr Pohanka, který se kromě specializace na sportovní hymny pro FC Vysočina a Duklu Jihlava blýskl autorsky i skvělým ploužákem Přísahej a basák Péťa Haz šlapavou bigbítovkou Optimista. Musím zmínit křest našeho CD, který se uskutečnil v květnu 2014 v Dělnickém době za opravdu skvělé návštěvy a ve vskutku pekelném stylu.

Je těžké se v dnešní době jako kapela z Jihlavy prosadit?

Určitě. Zejména, když už vám není dvacet. Mladší kapely to mají určitě jednodušší jak po stránce časové, tak i po stránce vizáže. Dnes je tu velký rozdíl i v tom, že dřív lidi chodili třeba na zábavy podstatně víc, některé zábavy byly tradiční záležitostí. Dneska je to otázka z našeho pohledu víceméně lokální. Někde chodí lidé za zábavou více, někde méně. Pořadatel si dnes v některých případech hodně rozmýšlí, jestli se pustit do nějaké akce, nebo ne. Nebo udělá jednu dvě akce do roka s „osvědčenou kapelou", než aby riskoval, že lidi na akci nepřijdou. Trochu jiná je asi situace hudebních klubů nebo třeba festivalů. Pokud je organizátor akcí nebo programový manažer schopný, klub prosperuje a natáhne i lidi. V opačném případě většinou brzy končí. Vigo doposud fungovalo tak napůl. Jednak jako zábavová kapela s programem, kde máme zastoupení vlastních skladeb ku převzatým 1:2. A jako koncertní kapela, kde samozřejmě prezentujeme pouze vlastní věci. Do budoucna se chceme věnovat více koncertní produkci a prezentaci vlastní tvorby. Ale konkurence je velká a šance dostat se na atraktivní akci je opravdu obtížná, zejména když se o účast hlasuje na internetu a my nemáme ve svých řadách schopného internetového specialistu.

Do budoucna tedy plánujete více koncertů. Co ještě?

Plány do budoucna jsou jasné. Začali jsme po odehrané sezoně pracovat na čtvrtém albu, které bychom chtěli natočit v příštím roce. Kromě zbrusu nových skladeb chceme jako bonus přidat, jak se říká v „novém kabátě", i čtyři skladby z prvního alba, součástí bude možná i nový videoklip. V nejbližší době se chystáme zařadit do hitparády televize Rebel, kde poběží náš nový videoklip se skladbou Přísahej, který nám vyrobil mladý nadějný filmař Pravomil Prchal. V loňském roce běžel na Rebelu náš klip Brána do pekel. No a co se týká koncertování? Chtěli bychom se v příštím roce věnovat nejvíce propagaci vlastní tvorby. Čili vystoupení spíše v klubech a na festivalech a dostat se i za hranice Kraje Vysočina. Tady nám stále chybí schopný manager, kterého už více jak rok hledáme. Samozřejmě hrát budeme i na Vysočině a v naší domovské Jihlavě.

Jaký je váš největší hit?

Největším naším hitem se podle reakcí publika bezesporu stala píseň Zelenej svět. Skladba opěvující náš známý peprmintový likér, svojí jednoduchostí přešla do krásy. Ale třeba oblíbenou skladbou hráčů jihlavské Dukly, pokud je mi známo, je i píseň Templáři z našeho posledního alba.

Kdybyste měl přiblížit atmosféru vašeho koncertu, jaká je?

Koncerty si užíváme. Tahle muzika, i když nejsme bůhvíjak špičkový muzikanti, nás baví a dáváme do ní z našich pomalu stárnoucích srdcí a těl, co se dá. Snažíme se bigbít dělat poctivě, a když se sejde hojný počet posluchačů, je to ta největší odměna a musíte se k tomu zase vrátit. Kontakt s publikem je zásadní věc. Určitě to na pódiu jak se říká jen tak neodstojíme. Takže málokdy odehrajeme koncert nebo zábavu v jednom tričku. Baví nás to a doufám, že je to na nás i na pódiu znát.

Kde nejraději hrajete a proč?

Nejraději hrajeme tam, kde se přijdou lidi bavit a přijdou za muzikou. Baví nás koncerty, kluby, fesťáky. Odehrajete koncert a pak můžete s lidmi diskutovat, bavit se. Všude potkáváte nové fanoušky a samozřejmě i kritiky. Baví nás i zábava, když lidi přijdou a i oni se baví. Určitě si chceme do budoucna zachovat přízeň našich fanoušků a pokud chuť a nápady nedojdou, přicházet s pořád s něčím novým.

Kdo ve Vigu hraje?

V kapele hraje na bicí nástroje Roman Kříž, basovu kytaru drhne a zpěvem se prezentuje Petr Haz a klávesové nástroje obsluhuje a taktéž zvučný vokál ukazuje Petr Pohanka. A aby těch Petrů v kapele nebylo málo, sólovým zpěvem a kytarou vládne náš frontman, Petr „Iljič" Kovář. No a celý soubor doplňuji já, Láďa Křivánek, kytara, zpěv. Nesmím opomenout i velice důležitou osobu v podobě našeho obětavého řidiče a technika Jirku Málka.