Oblastní galerie Vysočiny (OGV) v Jihlavě proto už poněkolikáté zve na komentované vycházky z cyklu Tajemství jihlavské architektury. Téměř dvěma desítkami míst postupně provází Michaela Pacherová.

Komentované vycházky za industriální architekturou mají čtyři pokračovaní a první z nich začíná v pondělí 26. března na parkovišti u Centrostavu ve Starých Horách. „Moderní a průmyslovou architekturou provázím už čtvrtým rokem. Počty zájemců jsou omezeny, proto je třeba se včas přihlásit v OGV,“ uvedla průvodkyně po architektonických stavbách Michaela Pacherová.

Továrny ale podle ní nejsou velkými architektonickými skvosty. „Většinou jsou poničené, během režimů různě přestavované, neudržované, polorozpadlé. Jejich dávná elegance a krása je většinou vidět jen na fotografiích, které nosíváme s sebou,“ dodala Pacherová, která pro zájemce v OGV pořádá také přednášky, kde seznamuje s moderní architekturou a zajímavými světovými architekty.

Nový cyklus procházek bude dále pokračovat 9. dubna v parku na náměstí Svobody, dále 23. dubna na starém mostě U Jánů a 7. května na Slunci ve Škroupově ulici. Začátky jsou vždy v 16 hodin. Zájemci se mohou hlásit předem na vrátnici galerie v Komenského ulici nebo na emailu jarosova@ogv.cz. Cena jedné vycházky je 50 korun.

Kromě připravovaných vycházek za industriální architekturou čeká přihlášené ještě vycházka na Šacberku. Prvního května je sraz v půl druhé na zastávce u krematoria. „Na Šacberku se kdysi nacházela letní vilová kolonie a slavný penzion Tivoli se zakončením u bývalé rozhledny,“ dodala Pacherová.