Přenesete se do 2. poloviny 14. století, tedy do doby založení hradu pány z Hradce. Průvodcovské role se ujmou sami urození pánové – bratři Jindřich, Oldřich a Heřman z Hradce, chybět nebude ani čtvrtý bratr, Menhart, biskup tridentský.

"Návštěvníci se seznámí nejen s historií hradu, ale i s místními pověstmi, naučí se gotické tance, ochutnají krmi dle středověkých receptů, dozví se řadu informací z oblasti středověkého stavitelství, budou svědky milostné romance i trampot panstva s prostořekým služebnictvem, ale také příjezdu posla císaře Karla IV," řekl za pořadatele Zdeněk Havlíček.

Do textů jsou navíc zakomponována i nejnovější zjištění z archeologických průzkumů. Třešničkou na pomyslném dortu jsou pak repliky středověkých oděvů, zbrojí a zbraní, díky nimž divák s největší pravděpodobností ani na okamžik nezapochybuje o tom, že se skutečně ocitl ve 14. století.

Instalace na nádvoří Univerzitního centra Telč.
OBRAZEM: Nádvoří střeží díla uměleckého kováře Libora Hurdy

Prohlídky se budou konat během otevírací doby hradu, první bude začínat v 9 hodin, poslední v 17 hodin. Prohlídka trvá 55 minut, je vhodná i pro malé děti a je omezena počtem třiceti osob. "Dle zkušeností z předchozího uvedení prohlídek v roce 2017 doporučujeme zájemcům z okolí návštěvu spíše v dopoledních hodinách. Cena vstupného je 160 korun, děti do patnácti let zaplatí 80 korun. Vstupenky lze rezervovat v hradní pokladně osobně, nebo telefonicky na čísle 733 161 817," doplnil další informace Havlíček.

Akci připravil DS Karla Čapka Třešť, SHŠ Hebrix Třešť a přátelé obou spolků ve spolupráci se správou hradu.

Zpestření v podobě návratu do historie se na Roštejně konalo už před dvěma lety. Autoři za to dostali Zlatou jeřabinu.