Návštěvu by si měli organizovat především sami rodiče. „Také může být lepší pozvat skupinku, kterou znají, protože se pak vše snáze udrží v rozumných mezích,“ poukázala dětská a dorostová lékařka Jana Křivánková. Podle ní lze pozvat Mikuláše třeba jen s andělem, pokud je v domácnosti malé dítě. Čert také může jen stát opodál. „Vyhnula bych se vyhrožování a strkání do pytle. Pokud mají rodiče situaci pod kontrolou, může to být pěkná tradice, kterou stojí za to udržet,“ dodala Křivánková.
„Když jsem byla malá, chodili k nám pravidelně Mikuláš s andělem a asi čtyři nebo pět čertů,“ vzpomínala studentka Hana Lojdová. Podle její matky na ní a její sourozence strach z postav působil vždy několik dní před a po svátku. Podobně to vidí i Marta Pátková, která zve Mikulášskou skupinku do svého domu za dvěma syny každý rok. „Účinnost odhaduji na zhruba týden,“ upřesnila se smíchem.
Převlečených trojic, které by večer 5. prosince chodili od domu k domu a zvonili, už moc není. Rodiče si tak musí Mikuláše a jeho pomocníky sehnat sami. „Letos půjdeme znovu. Každoročně za jeden večer obejdeme patnáct až dvacet domů. Chodíme ale jen po známých nebo na objednávku,“ sdělil Tomáš Hink, který bývá pravidelně členem Mikulášské skupiny. „Chováme se vždy podle přání rodiny,“ zdůraznil Hink.
Pohádkovou trojici mohou děti potkat také v mateřské školce či základní škole. „Mikuláš opět přijde a malé i větší děti budou odříkávat básničku. Máme připravené odměny ale také knihu hříchů, některé tak čeká pochvala a jiné pokárání“ přiblížila ředitelka Základní a mateřské školy v Cejli na Jihlavsku Marta Kozdas. Doplnila, že návštěvu se daří uskutečňovat hlavně díky fungující spolupráci s místními obyvateli, kteří jsou ochotní převléct se a přijít.