Čistírna, která zpracovává vodu odtékající z domácností i z firem, byla před třinácti lety výrazně modernizována. Ještě o pět let dříve prošla modernizací Úpravna vody Hosov. Ta naopak zajišťuje, aby v jihlavských domácnostech tekla pitná voda. „Oba objekty máme zrekonstruované, zejména byla doplněna novější technologie,“ podotkl mluvčí Vodárenské akciové společnosti Jan Pešek.

V pátek dopoledne byl větší zájem o čističku, kam přicházely školy i zájemci z řad veřejnosti. „Před pár minutami jsem měl exkurzi v Hosově sólo,“ potvrdil jeden z návštěvníků.

Ve složité mechanicko-biologické soustavě čistírny se voda nejdříve zbaví nečistot, jemný kal pak zlikvidují bakterie. „Nebýt čistíren, Dalešice by byly celé zelené, protože by tam bylo moc fosforu a dusíku. Ryb by v řece taky moc nebylo,“ uvedl technolog odpadních vod Pavel Straka, který objektem prováděl.

Na závěr pak odjíždí odvodněný hygienizovaný kal do kompostárny, případně se dá za určitých podmínek použít místo hnoje na zemědělskou půdu. Za měsíc je ho 450 tun. Čistá voda pak odtéká do řeky. „Dělali jsme zkoušky a voda od nás byla stejně kvalitní nebo lepší než ta, co teče v řece,“ prozradil Straka.

Vedle zájemců z řad veřejnosti láká zajímavá exkurze i základní školy. „Byla jsem tu před třemi lety. Bylo to zajímavé, tak jsem sem vzala svojí třídu i dnes,“ řekla Dagmar Kostková, která doprovázela deváťáky ze ZŠ Kollárova.

Exkurze žáky zaujala

Odborný výklad podaný zábavou formou se líbil, žáky exkurze zaujala. „Je to tady hezké a také to dobře čistí,“ zhodnotil jeden z žáků Prokop Horský. „Je zajímavé vidět, jak to všechno funguje a pracuje,“ ocenil jeho spolužák Stanislav Barták.

Při výkladu často odpovídal. Zajímá se nějak více o problematiku vody? „Něco jsem viděl ve zprávách nebo v dokumentech,“ odpověděl skromně.

Prohlídka bude ještě v sobotu 27. dubna možná ve Vodojemu Kostelíček v Třebíči. „Je to moc hezky udělané, tam by se měla veřejnost podívat. Kromě zajímavých videí, která se promítají, máte z věže krásný výhled. Třebíč je jako na dlani,“ pozval zájemce Pešek.