Podle Petra Münstera z oddělení Regionálního předpovědního pracoviště Brno se úterní počasí nedalo očekávat. „Situace rozhodně nenapovídala tomu, že by mělo takto bouřit. I přesto se v pásmu mezi Polskem a Rakouskem dokázaly zformovat ojedinělé výraznější bouřky. Vytvořená supercela v okolí Jihlavy pak díky vlastní rotaci dokázala udržet bouři déle při životě a ve větších výstupních výškách. A tak se vytvořily i kroupy,“ vysvětlil meteorolog.

Průměrně napršelo okolo sedmdesáti milimetrů srážek, nejvíce pak zaznamenaly Vysoké Studnice, kde se srážkoměr zastavil na sedmdesáti sedmi milimetrech. „Zároveň se u Bransouze vzedmula řeka Jihlava až k prvnímu stupni povodňové aktivity, který pak i překročila. Na žádném jiném sledovaném profilu povodňových stupňů dosaženo nebylo. Mohlo ale dojít k významným vzestupům u lokálních toků,“ dodal Münster.

Toto nejsou snímky ze zimy, ale ze začátku srpna na jedné zahradě v Hybrálci. Kroupy ničily úrodu i květiny.
VIDEO: Bílo v srpnu? Na Jihlavsko se sesypaly kroupy, lidé na ně brali lopaty

Pršet má podle meteorologů nejvíce ve čtvrtek. „Většinou půjde o pozvolný déšť, až odpoledne se mohou srážky formovat do přeháněk. To mohou reagovat výrazněji i menší toky. V dalších dnech očekáváme především lokální přeháňky a bouřky, především v odpoledních hodinách. Situace bude příznivější, nikoliv však bez srážek,“ zakončil Münster.

Nadílka krup

V samotné Jihlavě pak krupobití většinou jenom ucpalo kanalizaci, a na silnice pak vyplavilo štěrk a písek, který se od rána uklízí. „Takovou nadílku krup jsme v životě neviděli,“ hodnotili hasiči, kteří museli zasahovat například v ulici Úvoz nebo Romana Havelky. Ti kromě odklízení krup čerpali vodu z několika zasažených sklepů a suterénů.

Podle Vladimíra Másílka z odboru životního prostředí škody nejvíce pocítí soukromí zahrádkáři na úrodě ovoce a zeleniny. „Naštěstí nefoukal nijak silný vítr, takže škody nejsou tak velké. Třeba zeleni v parcích to výrazně neublížilo. Opravit ale bude nutné zatravněné svahy na sjezdu z dálničního přivaděče na ulici Romana Havelky. Kroupy a déšť tam spláchly nezakořeněné rostlinky,“ dodal Másílko.

Menší než zrnko kmínu, ale přesto dokáže spolehlivě rozříznout papír o velikosti A4. Takový je nejmenší nůž na světě.
FOTO: V Muzeu rekordů V Pelhřimově vystavují nejmenší nůž na světě

Déšť zasáhl i cyklostezku mezi Malým a Velkým Beranovem. „Cyklostezka je teď průjezdná jedině v terénním autě, kolo bych si tam teď rozhodně nebral,“ dodal starosta Malého Beranova Martin Zach.