Loni jich přitom bylo za stejnou dobu jen třináct a postižené majitele stály jen třináct tisíc.

Za enormní nárůst může podle mluvčí hasičů na Vysočině Petry Musilové extrémní letní počasí. „Přetrvávající vysoké teploty a sucho požárům nahrávají, oheň snadno vznikne a rychle se šíří," vysvětlila Musilová. Jen v pondělí hořela například suchá tráva u silnice v Pavlově, tráva u kolejí v Jihlávce či kus pole s balíkem slámy v Třešti u Vaškovského rybníka.

Poslední jmenovaný z nich byl nejničivější, škoda se vyšplhala odhadem na šedesát pět tisíc korun a kromě třešťských hasičů se zásahu účastnili i dobrovolní hasiči z Batelova, Stonařova, Dolní Cerekve, Jezdovic, Dlouhé Brtnice i Rohozné.
Jaroslav Drahoš se v pondělí nachomýtl k jednomu z dalších požárů na Jihlavsku. „Hořela suchá tráva v lesíku mezi jihlavskou základní školou v Demlově ulici a čističkou. Bylo štěstí, že se oheň nerozšířil do korun stromů," popsal Drahoš.

Oheň se podařilo velmi rychle uhasit, ale posádka se zřejmě klidu nedočká. „Jeden z hasičů mi řekl, že jen v Jihlavě lidé kvůli požárům volají skoro denně," popsal Drahoš.
Hasiči také museli vyjet k ohlášenému požáru lesa u Polné, nakonec se ukázalo, že jde jen o planý poplach. „Občas takové výjezdy bývají, teď se při sklizni na poli hodně práší, lidé vidí prach a myslí si, že je to kouř, tak raději zavolají na tísňovou linku," objasnila mluvčí jihlavských hasičů Musilová s tím, že takové věci se stávají jen výjimečně.

Podle mluvčí hasičů vznik požárů v přírodě souvisí hlavně s právě probíhající sklizní obilí. „Často začne hořet kvůli poruše na kombajnu. Nebo se dostane kamínek do žacího stroje, a tak vznikne jiskra," vysvětlila Musilová. Mnohdy však za rozhořením ničivého ohně stojí lidská hloupost. „Někteří lidé jedou v autě a odhodí nedopalek z okénka. A od něj potom chytne suchá tráva u silnice," popsala Musilová.

Hasiči na Jihlavsku ale musejí toto léto vyjíždět více i kvůli dalším hrozbám. „Od června museli hasiči zasahovat na Jihlavsku celkem 642krát, zatímco loni 443krát. To je nárůst téměř o dvě stě výjezdů," sdělila Musilová s tím, že se teď hasiči častěji potýkají například s nebezpečným nebo obtěžujícím hmyzem.

Problém s velkým počtem požárů neřeší jen na Jihlavsku. „Pondělí bylo nejčernějším dnem, co se týče požárů, 
v celé České republice. Vypuklo nejvíc požárů za pět let," popsala Musilová.
Na Vysočině v pondělí hasiči zkrotili celkem sedmnáct požárů v přírodě a museli ze svých základen vyjet stošestkrát. „Obvykle přitom nemíváme na Vysočině víc než dvacet pět výjezdů denně," doplnila Musilová.

Helena Fišarová