„Na celé Vysočině i na Jihlavsku máme nadstav, daří se nám náborové kampaně,“ potvrdila tisková mluvčí policie Dana Čírtková. Nyní je v kraji celkem tisíc tři sta osm policistů, což je nadstav dvacet lidí. Vysočina je jedno ze tří krajských ředitelství v republice, kde nemusí řešit nedostatek policistů.

V plusových číslech jsou policisté na Vysočině již od loňského roku. Ani přesto však nejsou další zájemci o práci u policie odmítáni. „Než začne policista plnohodnotně fungovat na obvodním oddělení, musí projít základní odbornou přípravou, která trvá dvanáct měsíců,“ vysvětlila Čírtková.

Plný stav šestnácti policistů včetně vedení bude mít v dubnu obvodní oddělení v Třešti, kde byl na začátku roku podstav dvou lidí. To však už bude pod novým vedením. V březnu totiž odešel do civilu vedoucí Radomír Budař. Ve funkci strávil šestnáct let, nyní pracuje na Odboru dopravy v Telči. Ke svému novému působišti i náplni současné práce se však odmítl jakkoliv vyjadřovat.

Budařův nástupce na pozici vedoucího oddělení v Třešti Jiří Lysák nastoupil do funkce prvního března. „Je to pro mě nová výzva,“ uvedl po necelém měsíci v nové funkci Lysák, který dříve pracoval deset let u kriminální policie v Jihlavě. Plný stav aktuálně nemají ani policisté v Polné, i tam se ale předpokládá, že podstav během letoška skončí.

Problémy s podstavem neřeší ani Městská policie v Jihlavě. Z celkového počtu sedmašedesáti strážníků by sice mohli od května čtyři chybět, ale není to příliš pravděpodobné. „Nebude problém tyto strážníky doplnit,“ uvedl rozhodně ředitel městské policie Jan Frenc. S náborem u strážníků v krajském městě potíže nemají, devatenáct a půl procenta zaměstnanců tam má vysokou školu.