Uvidíte zachycené fragmenty z jarního několikadenního putování Matěje Koláře po německém jazykovém ostrově na Jihlavsku.

"Krok za krokem, ohniskem vědomí v přítomnosti i minulosti ohraničil tento prostor, “iglauer Sprachinsel”, který byl v minulosti osídlen havíři a spjatý s dolováním stříbra. Do Galerie Nonstrop, v neostrých hranicích vyšitých do dlažby, nad nimiž povlává pověšené prádlo jako vznášející se duše předků, s houslemi a skřipkami v rozepjatých rukou nad touto krajinou, přináší Matěj meditativní zprávu o jihlavské identitě a kořenech," vysvětlil kurátor Vít Kraus.

Dílo se pohybuje na hranici performance, akční tvorby v krajině, landartu a instalace. Výstava je k vidění do konce letošního srpna.

Matěj Kolář je výtvarník, performer, muzikant a učitel. Vystudoval jihlavské gymnázium a následně Fakultu výtvarných umění VUT v Brně, Atelier video-multimedia-performance. V roce 2010 reprezentoval ČR na světové výstavě EXPO v Šanghaji. Mnoho let učil na středních i vysoké škole. Nyní působí ve středisku volného času TEMPO a ve spolku KUŠ pro mimoškolní aktivity dětí.

Galerie Nonstrop je otevřený venkovní prostor ve středu historického města Jihlavy, v němž představy o umění nenarážejí na strop, ale dějí se ve vztahu k místně specifickým podmínkám.