Sýkora koňadra byla letos, stejně jako ve všech předchozích sčítáních, nejčastějším i nepočetnějším hostem krmítek a zahrad, a to nejen na Vysočině, ale i v celorepublikovém výsledku. „Zaznamenalo ji osmaosmdesát procent sčitatelů. Celkový počet koňader se vyšplhal na 134 549,“ uvedla koordinátorka Ptačí hodinky z České společnosti ornitologické Alena Jechumtál Skálová.

Na dalších místech se v rámci Kraje Vysočina umístili vrabci polní, vrabci domácí či sýkorky modřinky. Ve více než dvou a půl tisících případů se na krmítkách objevil i letošní Pták roku zvonek zelený. Účastníci Ptačí hodinky zaznamenali v jednom případě i žlunu šedou, strakapouda jižního či pěnici černohlavou. Akce se na Vysočině zúčastnilo téměř dva tisíce dobrovolníků.

Ilustrační foto.
Magické datum 22.2.2022: o svatby na Vysočině je v tento den enormní zájem

S koncem Ptačí hodinky přichází i konec února. V březnu je vhodné přikrmování ukončit. „Teploty by už neměly klesat pod nulu a ptáci si dokážou vhodnou potravu najít v přírodě sami. V teplém počasí se zároveň snáze šíří ptačí choroba trichomonóza,“ upozornila Dita Hořáková z ČSO.

Pátý ročník Ptačí hodinky se uskuteční 6. až 8. ledna příštího roku.