Netrvá moc dlouho a strašidelné postavy v kulise dýmu, ohně a rachejtlí přicházejí, aby pořádně postrašily malé i velké. Mezi Krampusy je vidět sám vládce pekel Lucifer, nejrůznější rohatí ďáblové, ale třeba i Ježibaba.

Čerti ukazují návštěvníkům své děsivé obličeje, ti si je hned pohotově fotí. V ohrazeném prostoru vydrží jen chvíli a už míří mezi návštěvníky akce, aby je trošku poškádlili a prohnali. Někteří před nimi prchají, jiní se s nimi fotí. Show se líbí dospělým i dětem, které většinou musí překonat velký strach. „Prvně jsem se jich trošku bál, ale už jsem se se třemi vyfotil. Vím, že mě daleko neodnesou. Moc se mi to tu líbí. Dostal jsem to jako dárek k Mikuláši, vstupenky mi ve středu přinesli ve středu čerti,“ hlásí malý Milan Soukup, který s rodinou přijel z Pelhřimova.

Tuleň Artos z jihlavské zoo uhynul.
Zemřel oblíbený tuleň Artos z jihlavské zooAkci si nenechala ujít ani Lenka Nováková z Hodic. Průvody Krampusů patří mezi její oblíbené akce, jezdí například do jihočeské Kaplice, kde se Krampusáci představí příští sobotu. „Tam je to hodně velké, stovky čertů, davy lidí. Byla jsem zvědavá, jak to bude vypadat v Jihlavě,“ říká k tomu Nováková.

O zábavu se v Jihlavě stará přes třicet strašidelných postav. Pod maskou jedné z nich se ukrývá Jiří Jodl z Prahy. Ten si první kostým sehnal někdy před patnácti lety, dnes už jich má třicet osm. Co kus, to originál vytvořený na míru pro konkrétního člověka.

Masky čertů a dalších nadpřirozených bytostí bývají vyrobené ze dřeva, rohy pocházejí od z kamzíků nebo kozorohů, kožichy jsou z horské kozy, bizona, koňských žíní anebo třeba z kravské kůže. Jiří Jodl si je nechává dovážet přímo z Rakouska, kde mají Krampusové svůj domov. „Měl jsem malé syny, chtěl jsem pro ně zajistit nějaké pořádné čerty na Mikuláše, ale nic se u nás na sídlišti nedalo sehnat. Tak jsem se začal zajímat o Krampuse, pořídil jsem si první kostým. A už mě to chytlo a nepustilo. Vypadá to jako velká sranda, ale je to celkem náročné. Maska je těžká, špatně vidíte a hůře se vám dýchá,“ popisuje svoje zkušenosti Krampus z Prahy.

Utkání 32. kola Chace ligy mezi HC Dukla JIhlava a ČEZ Motor České Budějovice.
Poprvé bez gólu. Jihlavané ve šlágru proti Motoru selhaliStrašidelná show pomalu končí, spokojeni jsou návštěvníci akce i samotní čerti. Podle organizátora akce Radomíra Fiksy se přišla podívat až tisícovka lidí.