V Kraji Vysočina si podle organizátorů soutěže lidé nemohou stěžovat na bydlení, je tu nízká zločinnost. „Pro Vysočinu je to určitě dobrá zpráva, která potvrzuje, že jdeme správným směrem a společně se nám to daří,“ řekl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Problematika dostupnosti bydlení je jedním z témat, která se řeší v rámci celé České republiky. „Srovnáním jednotlivých krajů v oblasti rozvoje bytové infrastruktury vychází velmi dobře právě Vysočina,“ zdůraznil David Pavlát, PR specialista agentury.

Vlakové nádraží v Havlíčkově Brodě.
Na Vysočině začne od prosince platit nový jízdní řád. Jízdenky zdraží

Ceny nájmů jsou na Vysočině podle Pavláta vůbec nejnižší, stejně tak je to s náklady na bydlení v porovnání s průměrnými příjmy. Obyvatele těší nízká doba dojezdu do zaměstnání. Výbornou vizitkou regionu je nejnižší podíl mladých lidí bez zaměstnání. Studenti zde dosahují výborných výsledků u maturit.

V kraji je rovněž dostatek zeleně, naděje na dožití mužů i žen je při srovnání s ostatními kraji jedna z nejvyšších. „Lidé se zde nemusejí tolik bát na silnicích, počty vážných dopravních nehod jsou při přepočtu na 100 km silnic nejnižší,“ dodal Pavlát.

Subjektivně jsou lidé s podmínkami života v kraji spokojeni pouze průměrně, což úplně neodpovídá objektivním datům. Průměrných hodnot Vysočina podle Pavláta dosahuje, pokud jde o mzdy nebo hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele. Průměrné jsou v kraji také počty lůžek v sociálních zařízeních, kapacity základních uměleckých škol nebo spolková činnost. Špatně je na tom region, pokud jde o ochranu životního prostředí. Nejen že investice do této oblasti nejsou nijak výrazné, ale velmi vysoká je především produkce komunálního odpadu. Podíl čištěných odpadních vod vypouštěných do kanalizace je dokonce vůbec nejnižší. Vysoce podprůměrná je zde také objasněnost trestných činů.

Vánoční stánky zůstanou v Jihlavě na závěr roku 2021 zavřené.
Vánoční tvář si Jihlava zachová: lidem nabídne galerii adventu

Srovnávací výzkum Místo pro život už jedenáctým rokem mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky. Výzkum Místo pro život veřejnosti nabízí možnost dlouhodobě sledovat stav jejich regionu a jeho vývoj. Výsledky srovnávacího výzkumu motivují a inspirují státní správu i samosprávu, nevládní organizace, podnikatele i občany, a vedou tak ke zlepšování podmínek ovlivňujících kvalitu života. Mnohdy důležitější než hmotné statky je pro řadu lidí fungující občanská společnost, vzájemný mezigenerační respekt a tolerance rozdílných názorů. Organizátoři projektu Místo pro život se snaží také na tyto hodnoty poukázat a upozornit na jejich důležitost.