Ve vedení města si uvědomují, že je investice do umělého hřiště nutná. „Výměna současného umělého povrchu je už nezbytností. Hřiště bylo extrémně zatěžováno, a to jak v zimě, tak v létě," připomenul na posledním jednání jihlavského zastupitelstva primátor krajského města Jaroslav Vymazal (ODS).

Zastupitelé schválili v úterý fotbalistům, konkrétně občanskému sdružení FKM Vysočina Jihlava, na výměnu umělého povrchu hřiště ve sportovním areálu Na Stoupách investiční dotaci ve výši bezmála 2,9 milionu korun. Jen ze samotné dotace klub náklady na výměnu neuhradí, příspěvek z městské kasy pokryje 23 procent nákladů.

Celkem by kompletní výměna povrchu v ideální variantě měla přijít na dvanáct a půl až třináct milionů korun.

Zbytek chce fotbalový klub už druhým rokem po Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). „V minulém roce naši žádost o 9,9 milionu korun ministerstvo nepodpořilo, pro letošní rok jsme požadavek ve stejné výši zopakovali," přiblížil osud žádostí Zdeněk Tulis, člen rady sdružení FKM Vysočina Jihlava.

Důležitým datem je 1. červenec letošního roku. „Pokud nám do prvního července MŠMT dotaci neudělí, nastala by kritická situace, kdy bychom museli přistoupit k nouzové variantě a vyměnili pouze stávající koberec. V takovém případě by se o financování podělily tři subjekty, vedle statutárního města Jihlava Kraj Vysočina, a to částkou zhruba dva miliony korun. Zbytek by zajistil FKM Vysočina Jihlava," popsal alternativní způsob financování Tulis.

Městské jihlavské peníze tak fotbalisté v každém případě využijí. Schválená dotace figuruje v obou variantách modernizace stadionu.

Ač se to zdá neuvěřitelné, fotbalové hřiště s umělým povrchem Na Stoupách má za sebou desetiletou službu.

Zejména v prvních letech po otevření sloužilo nejen jihlavským fotbalistům. Zvláště v zimním přípravném období jej využívali sportovci z poměrně širokého okolí. „Byli jsme první, kdo umělý povrch měl, zájem o pronájem hřiště byl v prvních letech obrovský. Současně si myslím, že právě klubům z okolí náš příklad pomohl," zavzpomínal Tulis.

Zatížení hřiště Na Stoupách se začalo zmírňovat poté, co si kluby v sousedství pořídily vlastní umělku, jak se fotbalovým hřištím s umělou trávou začalo říkat. „Dnes už většinou mají lepší hřiště než my," uzavřel fotbalový manažer.