V představenstvech Dopravního podniku města Jihlavy a Teniscentra a v dozorčích radách Jihlavských kotelen a akciové společnosti FC Vysočina bude zasedat bývalý jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Jen o jedno křeslo méně získal při obsazování statutárních orgánů městských obchodních společností Vratislav Výborný (ČSSD), který stál v čele Jihlavy ještě v barvách ODS na přelomu tisíciletí. Výborného jméno figuruje v představenstvu Jihlavských vodovodů a kanalizací a v dozorčích radách Služeb města Jihlavy a FC Vysočina Jihlava.

Valná hromada, kterou tvoří radní města, volila nové obsazení představenstev a dozorčích rad městských akciových společností a eseróček.

Nová jména musela hledat především jihlavská ODS, která na sklonku minulého volebního období prošla bouřlivou obměnou členské základny, takže po poslední valné hromadě definitivně přišli podle očekávání o židle v představenstvech a dozorčích radách Jan Dršata, Erich Janderka, Martin Hájek, František Červenec, Přemysl Novák i Martin Málek. A možná nečekaně i Vladimír Bílek. „Myslím, že jsme do nově volených orgánů obchodních společností nanominovali vhodné lidi, naši koaliční partneři s nimi neměli žádný problém," poznamenal Vymazal, náměstek primátora a současně předseda jihlavského sdružení ODS.

Bez odpovědnosti

Zatímco za ČSSD převzalo zodpovědnost za městské obchodní společnosti všech osm zastupitelů a oba straničtí zástupci ve vedení města (primátor Rudolf Chloupek a jeho první náměstek Výborný) figurují přinejmenším ve dvou společnostech, ostatní koaliční strany vůli voličů do nominací podobným způsobem nepromítly.

Za ODS nenajdeme v žádné obchodní společnosti radního Vítězslava Schrecka, naopak ve dvou dozorčích radách bude zasedat Zdeněk Geist. „Zdeněk Geist je předsedou oblasti a pracuje ve vedení místního sdružení," zdůvodnil nominace Vymazal.

Lidovecký náměstek primátora Jaromír Kalina sice figuruje v orgánech dvou obchodních společností, na druhé straně zastupitelé Alena Hutařová a Martin Laštovička v žádné.

Strana ale myslela na své členy, kteří se na kandidátce pro komunální volby objevovali ve druhé desítce, takže Milan Horký bude znovu sedět v dozorčí radě Jihlavských kotelen, Pavla Radová v dozorčí radě Prádelen a čistíren Jihlava, Antonín Holub v představenstvu Dopravního podniku města Jihlavy a Karel Voldán v dozorčí radě Jihlavských vodovodů a kanalizací.

Osobitý přístup předvedlo opět sdružení Forum Jihlava. Jméno Karolíny Koubové, která byla volebním lídrem sdružení a stala se radní, není v orgánech žádné z obchodních společností a odpovědnost za jejich chod nepřevzali ani zastupitelé Arif Salichov a Matěj Kolář. „Karolína Koubová působí v několika komisích, věnuje se problematice, která jí je bližší," pokoušel se hledat vysvětlení primátor Chloupek (ČSSD).

Za odměnu

Je zde i pár jmen, která voliči nechtěli, což platí především pro Evu Krpálkovou, volební trojku ODS. „Eva Krpálková sice ve volbách neuspěla, ale v ODS je aktivní, proto jsme se rozhodli ji opět do dozorčí rady Služeb města Jihlavy navrhnout," poznamenal Vymazal.

Raritou je pak skutečnost, že křeslo v dozorčí radě Jihlavských vodovodů a kanalizací získal také Jiří Vohralík, který propadl ve volbách z druhého místa na kandidátce TOP 09, navíc strany, která není součástí nové radniční koalice.

Podle předsedy klubu zastupitelů KSČM Pavla Šlechtického je křeslo v dozorčí radě pro Vohralíka gestem, které se označuje jako politická trafika. „TOP 09 slíbila koalici podporu, tohle křeslo v dozorčí radě Jihlavských vodovodů a kanalizací dostala zřejmě za to," poznamenal Šlechtický.

Komunisté nemají svoje lidi v žádné z městských obchodních společností, přestože i oni svoje návrhy dodali. „Dostali jsme dopis, abychom do každého představenstva, každé dozorčí rady navrhli svoje dva zástupce. Jména jsme poslali," přiblížil Šlechtický, jak se složení statutárních orgánů rodilo. A přestože nečekal, že by komunističtí nominanti v radě města, kterou tvoří ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Forum Jihlava, výrazněji uspěli, výsledné nulové zastoupení podle něho nemuselo nastat. „Na povolební schůzce s předními zástupci ČSSD jsme se bavili o tom, že bychom zastoupení v dozorčích radách mít mohli. A to už bylo známé složení koalice," doplnil informace Šlechtický.

Na základě obdobného příslibu jako komunisté navrhovali svoje lidi do představenstev a dozorčích rad představitelé hnutí ANO, které loňské komunální volby v Jihlavě vyhrálo. Hnutí nakonec získalo pouze křeslo v dozorčí radě Jihlavských vodovodů a kanalizací pro svého volebního lídra Radka Popelku. „Z tohoto výsledku jsme rozčarováni, ale úplně nás to nepřekvapilo. Doneslo se k nám, že ta místa budou hlavně jako odměna pro straníky z koaličních stran," dodal Popelka, který zmíněný seznam opozičních návrhů současně označil za jakousi povinnou šaškárnu.

Návrhy všech stran úspěšných v říjnových komunálních volbách se zastupitelstvo zabývalo na své schůzi 15. prosince loňského roku.

Propojené sektory

Není bez zajímavosti, že mezi zvolenými členy představenstev a dozorčích rad je početná skupina těch, kteří figurují i v ryze soukromých obchodních společnostech.

Primátor Chloupek i jeho náměstek Vymazal ale odmítají, že by tím šlo o takové propojení veřejného a soukromého sektoru, které by představovalo hrozbu tunelování veřejných prostředků. „Naopak si myslím, že tito lidé mohou být pro městské společnosti přínosem. Mají zkušenosti z řízení firem a jejich orgánů a tyhle zkušenosti teď mohou uplatnit ve prospěch města," poznamenal exprimátor Vymazal.

V soukromé i a teď nově i ve veřejné sféře se ocitl i Popelka, který je rovněž jednatelem privátní projekční společnosti. „Mohu prohlásit, že naše soukromá firma nebude obchodovat s Jihlavskými vodovody a kanalizacemi, dokud budu členem její dozorčí rady. Zda se tak ale zachovají všichni, kteří jsou v podobném postavení, to ale zaručit nemohu," podotkl Popelka.