Hygienici na Vysočině hlásí za rok 2013 celkem dvacet šest případů onemocnění nebezpečnou pneumokokovou bakterií. Nejvíce nemocných vloni evidovali na Jihlavsku, kde šlo celkem o deset případů.

Na druhém místě je Třebíč, kde onemocnělo celkem osm lidí. Na Vysočině si tato bakterie vyžádala čtyři oběti. Ve všech případech se jednalo o muže převážně starší pětašedesáti let.

„V uplynulém roce monitoruje Krajská hygienická stanice Vysočina se sídlem v Jihlavě celkem 26 nákaz pneumokokovou bakterií. V 16 případech se jedná o osoby starší pětašedesáti let," informovala Alena Dvořáková z krajské hygienické stanice Jihlava a zároveň dodala, že ve čtyřech případech mělo onemocnění tak závažný průběh, že došlo k úmrtí pacienta.

„Pneumokok způsobuje nejčastěji záněty středouší, záněty mozkových blan, to jsou meningitidy, a také závažné pneumonie, které mohou skončit i smrtí. Závažnost a průběh onemocnění se přitom mnohdy odvíjí od konkrétního sérotypu pneumokoka, kterým byl pacient nakažen," doplnila hygienička Alena Dvořáková.

V České republice se vyskytuje přes deset sérotypů bakterie pneumokoka, mezi něž patří také typ 19A, který způsobuje ty nejtěžší pneumokokové meningitidy nebo zápaly plic. Na Vysočině se tento nebezpečný sérotyp loni vyskytl celkem třikrát.

Onemocnění pneumokokovou infekcí se dá předejít očkováním. Pro malé děti jsou na trhu k dostání dvě vakcíny. První očkovací látka pokrývá základní spektrum deseti sérotypů a je plně hrazena státem. Druhá z nich zahrnuje rozšířené spektrum 13 sérotypů a je nutné si na ni doplatit.

I senioři mají možnost nechat se proti pneumokokovým infekcím očkovat dvěma typy vakcín pokrývajících v jednom případě 13 sérotypů a v druhém případě 23 sérotypů, avšak plošná vakcinace v České republice zatím zavedena není.

Prvotní stádium onemocnění pneumokokem připomíná běžnou chřipku. Doprovází ho zvýšené teploty, únava, bolest svalů i kloubů, nadměrná spavost či nechutenství. Zákeřná nemoc však kulminuje velmi rychle a záhy začíná napadat jednotlivé orgány.

Nejnáchylnějšími věkovými skupinami jsou malé děti a starší lidé nad šedesát let, a to z důvodu oslabené imunity. U nejmenších se obranyschopnost formuje, u starších ročníků naopak ztrácí na intenzitě.