Stavbou roku pro bydlení a cestovní ruch se stala výstavba domova pro seniory Stříbrné Terasy, získala ocenění za rekonstrukci nevyužitého objektu na moderní domov pro seniory. „Ocenění mě nepřekvapilo. Architekt, stavební firmy i projektant odvedli práci na jedničku," řekl za Stříbrné Terasy Radek Vávra.

Krajská pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny byla hodnocena jako nejlepší v kategorii Novostavby občanské vybavenosti. Budova získala ocenění pro svůj moderní vzhled, energetickou úspornost a efektivní využití prostoru bývalých kasáren. Zoo Jihlava získala čestné uznání v této kategorii za Environmentální centrum „PodpoVRCH". Objekt využívá výrazné prvky dřeva a kamene. Stavba na první pohled vypadá jako starodávná mohyla, která je připravena pro nejmenší badatele a zvědavce.

Kostel Povýšení sv. Kříže je významnou gotickou stavbou ze 13. století, která byla rekonstruována po 230 letech. Díky unikátní materiálové technologii, ta byla poprvé použita ve střední Evropě u takto staré památky, je návštěvníkům zpřístupněna tato historická památka, která byla oceněna v kategorii Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti. „Jsem samozřejmě rád, že kostel získal ocenění, ale není to jen má zásluha. Je to uznání pro lidi, co to vymysleli, kolegy a firmu," uvedl Tomáš Koukal z jihlavského magistrátu.

I veřejnost se mohla vyjádřit k průběhu celé soutěže. Prostřednictvím textových zpráv lidé ocenili prostory nového klubu Xanadu, jehož dominantou je interiér klubu a nápaditě řešený bar s moderními technologiemi.

KLÁRA PŘIBYLOVÁ