Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někdo sleze už na začátku, ostatní sundáme

Jihlava – Deník si v nové prázdninové rubrice povídal s instruktorkou Katkou Kodetovou o práci a zábavě v jihlavském lanovém parku.

4.7.2013
SDÍLEJ:

Na nižším okruhu si vyzkouší překonávat překážky za dozoru děti a na vysokém okruhu si to stejné zkusí sami dospělí. Pokaždé jsou jištěni karabinami připnutými do lezeckých sedáků.Foto: Jakub Hnatiak

„K brigádě v lanovém parku PraLEZ jsem se dostala přes svou kamarádku, která dělala instruktorku o rok dříve," uvádí instruktorka jihlavského lanového parku PraLEZ Katka Kodetová.

K tomu, co musí takový instruktor zvládnout, říká: „Jelikož mám ráda pohyb v přírodě, tak jsem se zúčastnila následného školení instruktorů, které trvalo celý víkend, během kterého jsme se postupně zdokonalovali v povinných úkonech instruktorů. Na úplném konci školení musel každý instruktor projít praktickou zkouškou. Na ni navazoval písemný test vědomostí potřebných k obsluze lanových parků."

„Firma, ve které pracuji, se stará nejen o jihlavský PraLEZ, ale má další dvě lanová centra," uvedla Katka. Jedno se nachází ve Starém Městě pod Landštejnem a druhé, letos nově otevřené, na Želivce.

Dva okruhy 
pro malé a velké

Jihlavský lanový park, který je vchodem spojen se zoo, obsahuje patnáct překážek v rozdílných výškách v rozmezí mezi čtyřmi až šesti metry. Z celkového počtu překážek jsou tři z nich lanovky. Jihlavský park obsahuje dva oddělené okruhy. Nižší je určen menším dětem a má celkem sedm překážek. Vyšší okruh s patnácti překážkami je postaven pro dospělé a děti nad 140 centimetrů.

PraLEZ je otevřen od května do září. Květnové a zářijové dny pouze o víkendech a během prázdnin a června denně vždy od půl desáté do šesté hodiny večerní. Jak uvedla instruktorka Katka, odpoledne chodí více lidí, především o prázdninách a víkendových dnech rodiny s dětmi. Během dopoledne jsou často domluvené školní akce nebo výlety.

V lanovém parku je během každé směny přítomna dvojice instruktorů, která dohlíží na bezpečnost a instruktáže zájemců o lezení. Ideální profil instruktora odpovídá komunikativnímu člověku bez strachu z výšek, se zájmem o outdoorové aktivity, sport a práci s lidmi.

„Ráda pracuji s lidmi a dětmi, ale občas je zapotřebí dávka trpělivosti, zvlášť při instruktáži menších dětí, které jsou roztěkané," objasnila úskalí práce v lanovém parku Katka Kodetová. A jak sama dodává, každá práce s lidmi je pokaždé jiná  a něčím zvláštní. Do jihlavského parku chodí nejrůznější lidé. „Občas se objeví takzvaní chytrolíni, kteří všemu rozumí a pak se na překážkách sami diví," doplňuje instruktorka Katka.

Každá překážka má něco do sebe, není to jen o stereotypním překonání. „Největší problémy zde dělají návštěvníkům pavoučí síť a most. I s lanovkou mají někteří problém, což je zvláštní, protože patří mezi jednodušší," zmiňuje Katka.

Jistou nedůvěru při jejich překonávání jistě způsobuje prázdné místo pod nohama a počáteční nedůvěra návštěvníků v bezpečnostní prvky povinné výbavy lezců. Mezi ně patří lezecký sedák, dvojice karabin spojených ypsilonkou, helma a k překonání lanovek sloužící kladka. Povinností každého lezce je mít dostatečně pevnou obuv, v žádném případě žabky a podobné pantofle. Pokud chce jít lézt dítě, musí mít s sebou i svého zákonného zástupce.

Záludná akrofobie

Dá se říct, že práce lanového instruktora se nikdy nestane rutinou. „Stále se setkáváte s jinými lidmi, pořád se něco zajímavého děje," přibližuje svoji práci instruktorka. Mezi často řešenou situaci patří člověk „zaseknutý" na překážce.

„V takovém případě se klienta nejprve snažíme ubezpečit o nerizikovosti případného pádu. Pokud ani toto nepomůže v pokračování a zdárném dokončení lanové trasy, přistupujeme k jeho slanění dolů pomocí lana," rozebírá postup záchrany klientů. Slanění se provádí přímo z překážky, kde klient zůstal, anebo z nejbližší plošinky, na kterou došel. A Katka moc dobře ví, že psychika před totální rezignací pokračovat v cestě dělá u vyčerpaných návštěvníků hodně.

Sundávají se například lidé, kteří přecenili své síly nebo nedokáží překonat překážku z důvodu vyčerpání. Ale vůbec nejčastějším důvodem je strach z výšek, takzvaná akrofobie. „Tu začnou lidé cítit až nad zemí a je pak problém pokračovat v překonávání cesty. Většinou to vzdají a slezou nazpět," sděluje instruktorka Katka. Ale okamžitě sděluje dojmy většiny lidí, pro které je to nezapomenutelný zážitek, být několik metrů nad zemí, a nejraději by po projití celé trasy šli hned znova.

Naopak se najdou i jedinci, pro které se pokus projít lanový park stane noční můrou a  přinejlepším ho protrpí až do konce trasy. „Vysvlečení z lezeckého sedáku je pak pro ně vysvobozením," uzavírá své povídání o práci v jihlavském PraLEZu instruktorka Katka Kodetová.

JAKUB HNATIAK

Autor: Redakce

4.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Utkání HC Dukla Jihlava proti HC Sparta Praha.
9

Parádní závěr druhé třetiny přinesl Dukle skalp Sparty

V moštárně už lisovali i kiwi

Jihlavsko – Přebytky jablek, hrušek i hroznového vína lidé v těchto dnech ve velkém vozí do moštáren. Přestože počasí za okny hlásí spíše příchod jara než babí léto, z ovocných stromů zahrádkáři nyní sklízejí poslední kusy ovoce. Na Jihlavsku si jej mohou nechat slisovat hned na několika místech. Moštárny většinou provozuje Český zahrádkářský svaz.

Jihlavské fotbalisty čeká velká výzva. Konečně vybrat klokaní kapsu

Jihlava - Čas na změnu. V dalším prvoligovém utkání čeká na jihlavské fotbalisty jeden z nejméně oblíbených protivníků.

Zamčené kolo v lese ukradl neznámý zloděj

Horní Dubenky – Nejspíše to byl houbař, který jel do lesa na svém černém elektrokole. Přivázal ho lanem ke stromu a odešel do lesa. Když se ale k němu vrátil, tak už tam nebylo.

Kam za sportem na Jihlavsku

Jihlavsko - Kam za sportem na Jihlavsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení