Vládní rozhodnutí z konce května odhadem platí asi pro čtyřicet procent nelékařských pracovníků ve zdravotnictví na Vysočině, to je dle výpočtů z krajského úřadu přibližně 1 600 osob.

„V jihlavské nemocnici se od července přidání týká téměř 420 zaměstnanců, v rozpočtu nemocnice to bude znamenat do konce roku asi sedm milionů korun,“ uvedla mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová. Od září mění novela zákona pozice zdravotnických asistentů, kteří pracují pod dohledem zdravotní sestry, v souvislosti s touto změnou počítají s přidáním také u nich. Změna se dotkne dvacítky zaměstnanců Nemocnice Jihlava. Zdravotnickým zařízením bude prostřednictvím krajů poskytnuta pouze záloha na šest měsíců dopředu, dotace se vyúčtuje na konci roku. Od ledna by už měla s pokrytím zvýšených mezd počítat úhradová vyhláška.

Psychiatrická nemocnice v Jihlavě spadající pod Ministerstvo zdravotnictví musí o příspěvek žádat přímo na ministerstvu. „Příplatku za směnnost se od července dočká 160 sester pracujících přímo u lůžek, v září získá nárok asi dalších dvacet. Účet už jsme poslali na ministerstvo ke zpracování,“ objasnila situaci v nemocnici její ředitelka Zdeňka Drlíková.

Oprava silnice II/602 z Jihlavy ke Dvorcům na kruhový objezd.
Hosovský kopec: jízda hodinu

Pravidla sloužící k odměňování nelékařských pracovníků se nelíbí Odborovému svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. „Příspěvek dostanou jen zaměstnanci pracující v noci bez odborného dohledu, mimo některých sester to jsou třeba zdravotničtí laboranti, my jsme však chtěli, aby na něj měli nárok i ostatní, například ošetřovatelky,“ zdůvodnila nespokojenost předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. „Je prokázané, že práce v noci je velký zásah do režimu člověka, navrhujeme proto vyšší kompenzaci, ideálně ve výši pět tisíc korun pro všechny, tedy i zmiňované ošetřovatelky. Vše je to ale v rukou politiků,“ doplnila.

Odhadovaný a ne konečný požadavek zdravotnických zařízení v kraji pro následující půlrok platnosti zákona se může pohybovat na hranici třiceti milionů korun. „I přesto, že Ministerstvo zdravotnictví peníze na zvýšení mzdy zdravotníkům do krajů pošle na základě dotačního řízení se zpožděním, mohu potvrdit, že v našich krajských nemocnicích bude zdravotním sestrám od 1. července přidáno,“ ujistil náměstek vysočinského hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).


PETR VYBÍRAL