Zájem o německý jazyk klesá. Potvrzuje to jak nejnovější výzkum, tak také ředitelé středních škol v Jihlavě. Školský odbor krajského úřadu se proto snaží studium němčiny v kraji podpořit. Už jenom kvůli tomu, že zde působí spousta firem s německou účastí.

„Německý jazyk v posledních letech upadá, u studentů vede jednoznačně angličtina, která je univerzálním jazykem, a na vzestupu je také francouzština nebo ruština," vypozoroval vedoucí školského odboru Kraje Vysočina Miroslav Pech.

Podle Pecha je přitom německý jazyk ve zdejším prostředí důležitý. „Vidím dva důvody, proč by němčina ze škol v kraji neměla vymizet. Jedním z nich jsou německé firmy, které po zaměstnancích tento jazyk vyžadují, a druhým důvodem je možnost přeshraniční spolupráce," zamyslel se Pech.

Zájem o německy mluvící zaměstnance potvrzují i v jihlavské firmě Automotive Lighting. „U některých pozic, vzhledem k zákaznickému segmentu, vyžadujeme němčinu na stejné úrovni jako angličtinu," podotkla personalistka Marcela Brožová.

Ředitel Střední průmyslové školy v Jihlavě Miroslav Vítů vypočítal: „Letos si ze sto třiceti studentů, kteří se k nám dostali, jenom tři vybrali němčinu jako hlavní jazyk. Ostatní mají angličtinu. Motivaci o studium němčiny vidí u stipendistů, kteří dostávají příležitost ve firmě Bosch. „Ti si němčinu vybírají zpravidla jako druhý, nepovinný jazyk," dodal Vítů.

Na Střední zdravotnické škole, kde je povinný také jen jeden jazyk, je situace zcela obdobná. „Více než devadesát procent studentů si vybírá angličtinu. Studenti většinou přijdou s tímto hlavním jazykem už ze základních škol," odůvodnila výběr ředitelka zdravotnické školy Marie Říhová.

Děti, které přijdou na základní škole do první třídy, nemají totiž příliš na výběr. „Na nižším stupni učíme pouze angličtinu. Tu musíme nabízet proto, aby děti neměly při přestupu mezi školami problém, protože angličtina se učí všude," vysvětlil zástupce ředitele Základní školy Otokara Březiny v Jihlavě Vladimír Nekvinda. Na německý jazyk by se podle něj děti nesešly, zájem o něj má ročně jen pár dětí, které by nenaplnily třídu. Na vyšším stupni potom děti mají němčinu jako druhý povinný předmět.

Pouze na Gymnáziu Jihlava výrazné změny nepozorují. Němčina je za angličtinou hned druhá nejstudovanější.