Důkazem jsou plné útulky pro opuštěná zvířata v Polné i v krajském městě. Zatímco v Polné je aktuálně devatenáct psů bez majitele, v městském útulku na Pístově jich k pátečnímu dni na pána čekalo čtyřiadvacet. Od začátku letošního roku přitom zaměstnanci jihlavského útulku a městští strážníci odchytili více než 160 zvířat.

Nalezení psi projdou karanténou

Každý odchycený pes po příjmu do útulku projde veterinární kontrolou.

„Nejdříve nalezené zvíře projde karanténou a veterinární prohlídkou, kdy zjistíme, jestli nemá nějaké zranění nebo není nemocné. Během pěti dnů ho naočkujeme. Do té doby se někdy ozve původní majitel. Pokud ne, po této době ho nabídneme zájemcům,“ popsal postup přijetí psa do opatrování vedoucí útulku v Pístově Vítězslav Vítkovič.

„Pokud je pes lepší plemeno a víme, že asi utekl majiteli, čekáme třeba i čtrnáct dní. To se většinou původní majitel ozve. Jestliže jde ale o zanedbaného psa z lokality, jako je třeba Havaj, můžeme ho novým majitelům vydat do pěti dnů. Na psovi to poznáte právě i podle toho, jak je udržovaný,“ vysvětlil Vítkovič.

O většinu opuštěných psů je podle vedoucího pístovského útulku Vítkoviče zájem. Psi jsou vydáváni zadarmo, navíc jihlavští občané nemusí rok platit poplatky za psa.

V Polné funguje soukromý útulek už deset let. Střechu nad hlavou v něm mohou najít opuštění psi z Polné a dalších šesti obcí v okolí.

V polenském i jihlavském útulku se občas stává, že se čtyřnohý kamarád po několika dnech či měsících od nového pána vrátí do útulku zpět. „Někdy si lidé neuvědomí, co péče o psa obnáší,“ upozornil Vítkovič. „Občas se nám stává, že nám nový majitel psa zase vrátí, z různých důvodů,“ potvrdil také Jiří Dvořák, provozovatel polenského útulku a předseda spolku na ochranu zvířat v Polné.

Lidé v seniorském věku by si podle ošetřovatelů měli pořizovat spíše staršího psa. Bývá klidnější a alespoň základně vychovaný. Dětem by se zase psi neměli pořizovat na hraní, často je nová „hračka“ brzy omrzí.

Rozhovor s vedoucím jihlavského útulku Vítězslavem Vítkovičem si můžete přečíst v sobotním vydání Jihlavského deníku.