„Jeden přístroj bude sloužit na oddělení zobrazovacích metod a druhý na mamografii. Přístroje mají široké využití a jejich největší výhodou je, že znamenají zjednodušení práce pro lékaře a včasnější diagnostiku pro pacienty," řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Díky přístrojům se rozšířila škála metod, kterými lze odhalit zhoubný nádor. Velká výhoda je, že odpadne nutnost dělat zbytečné biopsie, tedy odběry tkáně. Přístroj také například pozná prokrvení a tuhost tkáně. Podle toho lze snadněji určit, jestli je nádor zhoubný, nebo nezhoubný. Ultrazvuky pracují na principu multivlnné sonografie. Při té se využívá podélného ultrazvukového vyšetření, které zobrazuje anatomii orgánů, a také příčného, které znázorňuje elasticitu tkání. To je významné především pro onkologické pacientky. U těch se totiž ukáže, jestli je nádor zhoubný, či nezhoubný.

Ovládání ultrazvuku je jednoduché, což uvítají lékaři, kteří ho obsluhují. „Přístroj jsme měli na zkoušku na zapůjčení. Obsluhu zvládli během chvíle všichni. Pro lékaře je lepší pracovat s přístroji, které jsou intuitivní a jednoduché. Pokud máte desítky pacientů za dopoledne, je snazší pracovat a nezkoumat, kde co zmáčknout," popsal primář oddělení zobrazovacích metod Jiří Neubauer.

Jeden z nových ultrazvuků zůstane na mamografii, kde pomůže včas odhalit prsní nádory. Druhý budou využívat ostatní obory, například na vyšetření cév.

Nové přístroje se mohly pořídit díky Evropskému fondu pro regionální rozvoj Evropské unie v rámci projektu Modernizace a obnova přístrojového vybavení Komplexního onkologického centra Nemocnice Jihlava. Přístroje vyšly na 5,3 milionu korun.

ZUZANA MUSILOVÁ